22 Март, 2026

Асен Василев: Другата седмица излизаме с окончателни мерки срещу инфлацията

Асен Василев: Другата седмица излизаме с окончателни мерки срещу инфлацията

Асен Василев

Предвижда се той да бъде на стойност между 1,5 и 2 милиарда лева

Мисля, че имаме насрочен втори коалиционен съвет в рамките на тази седмица и може би в началото на другата седмица ще излезем с окончателния пакет мерки. Това каза финансовият министър Асен Василев, предаде репортер на БГНЕС.

„Като цяло на коалиционния съвет бяха представени предварителни мерки, плюс остойностяване на абсолютно всички мерки, които всички партии публично са заявили и изпратили към МФ”, каза Василев. Той посочи, че финално решение за това как да изглежда пакетът все още не е взето. „В момента, в който бъде взето, ще бъде обявено, не само на народните представители, на целия български народ. След което ще бъдат предприети съответните законодателни инициативи, които са необходими за част от мерките и съответните решения на Министерски съвет или на отделните министерства, които са необходими за друга част от мерките”, каза Василев. 

Антиинфлационният пакет от мерки ще бъде на стойност между 1,5 и 2 милиарда лева, съобщи още вицепремиерът и уточни, че пакетът ще действа до края на годината.

Василев отказа да коментира мерки по същество, докато работата не е приключена. От това ще зависи и окончателната сума на пакета:

"Около милиард и половина до два милиарда. Тези средства в момента има най-разнообразни източници, от които ще ги вземем, но като се финализира пакетът, ще се финализират и източниците".

По-рано министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер съобщи, че пакетът с антиинфлационни мерки, който правителството обсъжда, предвижда 1,5 милиарда лева в помощ на бизнеса и пенсионерите.

Сподели:

Коментари (0)

Най-големият доставчик на втечнен газ изправен пред дългосрочна криза

Най-големият доставчик на втечнен газ изправен пред дългосрочна криза

Ирански удари нанасят сериозни щети на Катар – най-големия износител на втечнен природен газ в света, като извеждат от строя около 17% от LNG капацитета за период до пет години. Последствията засягат директно доставките към Европа и Азия и създават риск от нова енергийна криза.

Централната банка на Русия понижи основната лихва заради изоставащата икономика

Централната банка на Русия понижи основната лихва заради изоставащата икономика

Но задържавено на цената на нефтения сорт Брент над 100 долара за барел увеличи значително бюджетните постъпления от данъци върху енергийния сектор

ЕЦБ не вижда рецесия в еврозоната, но предупреди за повишено внимание

ЕЦБ не вижда рецесия в еврозоната, но предупреди за повишено внимание

Управителят на "Банк дьо Франс“ и член на Управителния съвет на Европейската централна банка Вилроа дьо Гало припомни, че ЕЦБ вчера представи три сценария за развитието на икономическата ситуация, както и четвърти - по-оптимистичен вариант