14 Февруари, 2026

Асен Василев: „Лукойл Нефтохим” е в процес на продажба

Асен Василев: „Лукойл Нефтохим” е в процес на продажба

Асен Василев. Снимка: БГНЕС

Имаме индикации за интерес, заяви финансовият министър пред „Файненшъл Таймс”

Натискът на българското правителство върху руските енергийни активи в България е накарал „Лукойл Нефтохим” да започне процес на продажба на най-голямата си рафинерия в Югоизточна Европа - тази в Бургас. Това казва финансовият министър Асен Василев пред „Файненшъл Таймс” в специален материал за страната ни и руските енергийни маневри.

Василев твърди пред изданието, че вероятно има икономическа полза от смяната на собствеността и заявява, че „имаме индикации за интерес”. Правителството не участва в продажбата на рафинерията, която доставя на международни клиенти повече от половината от продукцията си – включително важни доставки на дизел за Украйна в началото на руската инвазия.

Василев твърди, че рестрикциите към руската компания няма да бъдат вдигнати, докато в собствеността ѝ не се включат нови играчи. Припомняме, че думите на Василев идват в момент, в който правителството увеличи до 50% извънредният данък свръхпечалба за компанията, който преди това беше 33%. Според „Файненшъл Таймс”, когато компанията бъде продадена, този налог ще бъде свален до 15% - очакваният размер на корпоративния данък за мултинационалните компании след Нова година, предаде Нова тв.

Сподели:

Коментари (0)

Ивайло Мирчев: Предстои най-гнусната, най-калната кампания в новата ни история

Ивайло Мирчев: Предстои най-гнусната, най-калната кампания в новата ни история

"Този модел на Борисов и Пеевски трябва да бъде изкорубен от България!”

Тошко Йорданов: Рашков и Демерджиев са потулвали сигналите срещу Калушев - не са стигали до прокуратурата

Тошко Йорданов: Рашков и Демерджиев са потулвали сигналите срещу Калушев - не са стигали до прокуратурата

"Имаме човек от ПП-ДБ за служебен премиер. Това означава избори с тяхно МВР - широката обществена фраза "да си направим избори с наше МВР" придобива реалност"

Цветанка Андреева:  Случаят "Петрохан" не може да бъде потопен - лица от властта са легитимирали групата

Цветанка Андреева: Случаят "Петрохан" не може да бъде потопен - лица от властта са легитимирали групата

По думите ѝ, това е болест на определена група хора, а не на обществото като цяло