24 Април, 2026

"АстраЗенека" с категорична позиция: Няма повишен риск от нашата ваксина

"АстраЗенека" с категорична позиция: Няма повишен риск от нашата ваксина

Данните не сочат за проблеми като белодробна емболия, тромбози или тромбоцитопения

Анализ на нашите данни за безопасност, направен въз основа на приложени над 17 млн. дози от ваксината срещу COVID-19 на Оксфорд - АстраЗенека, не показва повишен риск от белодробна тромбемболия, дълбока венозна тромбоза или тромбоцитопения, се посочва в изявление на "АстраЗенека", разпространено от българското представителство на компанията.

В него се отбелязва, че всъщност съобщеният брой случаи на такъв тип събития за ваксината срещу COVID-19 на Оксфорд-АстраЗенека не е по-висок, отколкото броят, който би възникнал по естествен начин в неваксинирано население.

В клиничните проучвания няма тенденции или случаи на белодробна тромбемболия, дълбока венозна тромбоза или събития, които биха били свързани с тромбоцитопения, заявяват още от компанията. Те декларират, че внимателният преглед на всички налични данни за безопасност, включително и на тези събития, продължава и "АстраЗенека" има ангажимента да споделя тази информация незабавно.

Обръщаме внимание също така, че Европейската агенция за лекарствата е изискала оценка за събития, свързани с тромбоцитопения, от други производители на ваксини срещу COVID-19 (съгласно комуникация от 11 март, 2021 г.), се отбелязва още в изявлението.

Междувременно ирландските здравни власти препоръчаха от днес ваксината на "АстраЗенека" срещу коронавируса да бъде спряна като "предпазна мярка", след като в Норвегия бяха съобщени случаи на образуване на кръвни съсиреци без доказана връзка с ваксинацията на този етап, предаде Франс прес.

Комисията, която отговаря за програмата за ваксинация в Ирландия, препоръча тази сутрин мярката, която вече е въведена в редица страни, в името на принципа на предпазните действия.

Сподели:

Коментари (0)

Руски дронове отново удариха Одеса, има жертви и ранени

Руски дронове отново удариха Одеса, има жертви и ранени

Окупаторите редовно нанасят удари по украинската цивилна инфраструктура, включително жилищни сгради и енергийни обекти

Тръмп разколебан: „Путин би бил полезен на Г-20“ – но покана няма и едва ли ще дойде

Тръмп разколебан: „Путин би бил полезен на Г-20“ – но покана няма и едва ли ще дойде

Срещата на Г-20, която тази година се очаква да се проведе в Маями, идва в момент на продължаващо напрежение между Запада и Москва заради кръвопролитната война в Украйна

Трус с магнитуд 5,8 разлюля гръцкия остров Крит

Трус с магнитуд 5,8 разлюля гръцкия остров Крит

Гърция, чиито острови са популярна туристическа дестинация, беше разтърсвана от серия трусове през 2025 г., включително земетресение с магнитуд 5,3 през юни, което повреди поне три вековни манастира в района на Света гора