17 Февруари, 2025

Астрономи откриха нова супер-Земя в далечна галактика

Астрономи откриха нова супер-Земя в далечна галактика

Астрономите в Нова Зеландия откриха нова  планета супер-Земя, която е “една на милион”.

Според информация на уебсайта за технологични новини, базиран в Индия – TechExplorist, учени от университета в Кентърбъри са открили планетата с помощта на микрообективна техника. Подробностите за изследването са публикувани в „The Astronomical Journal“, пише БГНЕС.

Планетата, наречена OGLE-2018-BLG-0677, е наблюдавана за първи път през 2018 г. с помощта на телескоп в Чили, а по-късно чрез три идентични телескопа в Чили, Австралия и Южна Африка, съобщи TechExplorist.

“Планетата има маса някъде между тази на Земята и Нептун. Орбитата й е между Венера и Земята от рождената й звезда. Очаква се звездата-домакин да има по-малка маса от нашето Слънце, а планетата да има “година” от приблизително 617 дни”, пише TechExplorist.

Ръководителят на изследователския екип Херера Мартин каза: “Комбинираната гравитация на планетата и нейната звезда-домакин е причината светлината от по-далечна фонова звезда да бъде увеличена по определен начин”, добавяйки: “Използвахме телескопи, разпространени по света, за измерване на пречупващ светлината ефект.” 

Сподели:
Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса

Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса

Името на общия проект на 12-те ученика е "Галантус" и е разработен за отглеждане на българското кокиче в условия на безтегловност

Откриха научната лаборатория на българската база в Антарктида

Откриха научната лаборатория на българската база в Антарктида

Лентата на сградата прерязаха ръководителят на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и флотилният адмирал от резерва Боян Медникаров

Нов космически телескоп доказа, че перфектния светлинен пръстен, предсказан от Айнщайн,, същесвува

Нов космически телескоп доказа, че перфектния светлинен пръстен, предсказан от Айнщайн,, същесвува

Пръстенът се появява около NGC 6505, галактика, която се намира само на 590 милиона светлинни години от Земята, което е на практика в съседство в космически план