26 Юли, 2026

Атанас Пеканов: Най-голямото опасение е спекулацията с еврозоната

Атанас Пеканов: Най-голямото опасение е спекулацията с еврозоната
Атанас Пеканов

6 месеца е гратисния период за безплатна обмяна на българския лев с евро, посочи още вицепремиерът

Най-голямото опасение е да се спре спекулацията с еврозоната.  Това заяви в ефира на Нова ТВ вицепремиерът Атанас Пеканов.

Той изтъкна, че решението на НС да се форсира процесът по влизането на България в еврозоната е особено важно. Това е много ясен сигнал, още повече, че то беше прието с голямо мнозинство. Това вдига доверието ни в страната. Ако това се случи през януари 2024 година, това доверие ще се вдига още. Това се случи в Хърватия, допълни той 

Пеканов обясни, че заплатите ще се изплащат в евро. Рестото ще се връща в евро. Като ще има гратисен период от 1 месец, когато ще могат да се ползват и лев, и евро. 

Ще има безплатна обмяна на левовете в Централната банки и всички търговски банки и пощи до 6 месеца, посочи още вицепремиерът. 

Пеканов не отрече, че има рискове при влизането в еврозоната, но не са свързани нито с инфлацията, нито с повишаване на дълга и на дефицита, каквито опасения имали от партия "Възраждане", защото те зависят от решенията и мерките, които ще вземат правителствата.

Сподели:
Министър Пулев: Преговорите с „Райнметал“ започваме от "празен лист"

Министър Пулев: Преговорите с „Райнметал“ започваме от "празен лист"

Министърът на икономиката уверява, че са подадени документи за удължаване на дерогацията след решението на САЩ, подчертавайки, че "Лукойл" не преработва руски газ

Икономическа депресия и вълна от фалити заливат Русия

Икономическа депресия и вълна от фалити заливат Русия

От януари до юни 2026 г. руските съдилища обявиха 3550 юридически лица в несъстоятелност - увеличение с 10,8% в сравнение със същия период на 2025 г., съобщава „Комерсант“

Руската централна банка понижи основната лихва въпреки скоростната инфлацията

Руската централна банка понижи основната лихва въпреки скоростната инфлацията

Институцията понижи и прогнозата си за годишния растеж на брутния вътрешен продукт на фона на засилващия се натиск върху руската военна икономика

Коментари (0)