22 Април, 2026

Атанас Пеканов: При новите правила на Радев няма да му е лесно да излъчи кабинет

Атанас Пеканов: При новите правила на Радев няма да му е лесно да излъчи кабинет

снимка: БГНЕС

Според него изборът на служебен премиер и назначаването на служебен кабинет не е в ръцете на президента, а е в ръцете на назначени от текущата власт хора

Следващият служебен кабинет ще бъде по съвсем новите правила, които съм критикувал и смятам, че промените в Конституцията по отношение на служебния кабинет не бяха особено смислени. Ние ще го видим буквално в следващите седмици, тъй като има една неяснота кой ще е поеме тази длъжност и няма да е лесно на президента. Това каза пред БНТ бившият вицепремиер по управление на европейските средства в няколко служебни правителства Атанас Пеканов.

"Президентът е институционален човек и той ще действа по текущите правила, въпреки че смятам, че те са неумни. Миналият път видяхме какви проблеми имаше, когато трябваше да бъде назначена г-жа Кожарева, имаше не най-добрите предложения и затова отново се стигна до г-н Главчев. В текущата ситуация има още по-голям проблем, защото протестите бутнаха властта, но според новата конституционна норма властта, т. е. хора, назначени от текущата власт, един от тях ще стане следващ премиер. Така, че не е лесна ситуацията със сигурност", подчерта Пеканов. 

Според него изборът на служебен премиер и назначаването на служебен кабинет не е в ръцете на президента, а е в ръцете на назначени от текущата власт хора.

Той каза още, че е впечатлен и доволен от протестите и посочи, че "площада и обединението на всички българи изгради един санитарен кордон срещу наглостта и арогантността във властта и това победи":

"Но оттук нататък следва трудната част. Вярно е, че оттук нататък не знаем какво предстои. Малко ни изненада оставката на властта, въпреки че преди една седмица, ако се замислят добре партиите във властта, те трябва да вземат правилното решение, за да останат на правилната страна на историята, а не да протакат и още повече да влошават ситуацията в страната. Когато излизат хиляди, хиляди хора на площада - млади, стари, леви, десни, с всякакви разбирания, не ти остава друг ход, освен да подадеш оставката", коментира  Пеканов и добива, че в този смисъл властта е взела правилното решение, макар и закъсняло. 

Сподели:

Коментари (0)

Божанов: Отстраняването на Сарафов е удар в сърцето на модела, осигуряващ чадър над престъпността

Божанов: Отстраняването на Сарафов е удар в сърцето на модела, осигуряващ чадър над престъпността

Съпредседателят на “Да, България” допълни, че формацията ще участва активно в избора на нов Висш съдебен съвет и инспекторат към него

Гуцанов: Имаме 3% - и пак дъждът, вятърът и кривата вселена са виновни

Гуцанов: Имаме 3% - и пак дъждът, вятърът и кривата вселена са виновни

Предупредил е, че БСП няма да влезе в НС - по думите му, листите са редени еднолично

Зарков: Резултатът на БСП е закономерен, искам прошка от избирателите, че останахаме извън парламента

Зарков: Резултатът на БСП е закономерен, искам прошка от избирателите, че останахаме извън парламента

По думите му, БСП трябва да премине през дълбока трансформация