26 Юни, 2026

Атанас Славов: От ПП-ДБ ще подкрепим бюджета за отбрана

Атанас Славов, снимка: архив

Трябва да сме в ядрото, а не в периферията на ЕС, а премиерът Росен Желязков трябва да бъде подкрепен в искането си България да участва в мирните преговори за Украйна

Депутатите от ПП-ДБ ще подкрепят бюджета в частта му за отбрана на второ четене, заяви пред БНТ народният представител и бивш правосъден министър Атанас Славов.
По думите му са предвидени важни модернизационни реформи, а ПП-ДБ ще настояват през следващата година да се отделят още повече средства за отбрана.

Депутатът обаче отправи критики към останалата част от план-сметката за 2025 г.

"Този бюджет трябва да ни вкара в еврозоната и по това дали ние получим решение, ще можем цялостно да го оценим. Дано този дефицит от 3% не бъде надскочен. В този бюджет всъщност реформи на са предвидени, а в съществуващите системи да налети огромни средства - пример е МВР".
ПП-ДБ няма да подкрепят текстове, които предвиждат даване на средства без реформи или "наливане на пари в кофа без дъно." - посочи той.

Европа става по-силна, по-единна и придобива очертанията но един федерален съюз в сферата на отбраната, коментира Славов по повод обявения от ЕК план за превъоръжаване.

"Реформите в средата на сигурност са наложителни. Дали са заеми или друга форма на финансиране - няма значение, защото 800 милиарда в сферата на отбраната имат голяма възвращаемост. Това са инвестиции в технологии, човешки ресурси, ново ниво на системите, които функционират в момента." - отбеляза депутатът.

Трябва да сме в ядрото, а не в периферията на ЕС, а премиерът Росен Желязков трябва да бъде подкрепен в искането си България да участва в мирните преговори за Украйна, категоричен е Славов.

Пренасочването на пари от ПВУ към превъоръжаване може да стане след сложен преговорен процес, смята той:

"Ние сме от страната на искащите Планът за възстановяване да работи, а парите наистина да дойдат в България. Предоговаряне ще има, нека да видим ЕС акво ще предложи и да постигнем споразумение, което да е добро за страната ни."

Сподели:
Мирчев:  Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев

Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев

"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"

Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски

Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски

В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци

Съдът в Бургас отмени запора върху сметка на журналист от BIRD.bg: Решение срещу съдебния тормоз над медиите

Съдът в Бургас отмени запора върху сметка на журналист от BIRD.bg: Решение срещу съдебния тормоз над медиите

Темида прие, че масовите искове и запорите могат да се превърнат в средство за цензура, а не за защита на права. Казусът вече е и пред Върховния касационен съд

Коментари (0)