По механизма за сигурност на Европа SAFE са предвидени 150 млрд. евро. България е заявила своето искане в рамките до 3,067 млрд. евро.
Всички проекти за увеличаване и модернизиране на отбранителните способности на Българската армия, с които страната ни ще кандидатства пред механизма за сигурност на Европа SAFE, са част от националния план за отбрана и подлежат на одобрение от парламента като част от националния дълг на страната.
Това заяви в Благоевград министърът на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от БНР.
Той посрещна българския контингент, завърнал се от мисията на НАТО в Косово.
Новата концепция на НАТО, насочена към увеличаване и модернизация на военните и отбранителни способности на Алианса, налага да предвидим и повече средства в изпълнение на новите отбранителни планове на страните членки от Европейския съюз.
Над 800 млрд. евро е общият военен бюджет, одобрен от Европейската комисия, а по механизма за сигурност на Европа SAFE са предвидени 150 млрд. евро. България е заявила своето искане в рамките до 3,067 млрд. евро. За да се стигне до реално одобрение, има няколко етапа, поясни министър Запрянов:
"До 29-и юли ние трябва да заявим минимална и максимална стойност на желаните финансови средства, които искаме да използваме от механизма SAFE. Когато получим официално информация за одобрена сума от SAFE за България, ние ще пристъпим към разработване на национален план. След като получим това одобрение на националния план, вече ще бъдем готови да предложим на Народното събрание за изтегляне на този заем. Този заем по SAFЕ реално ще бъде част от националния ни дълг и контролът на националния дълг е също важен."
Министър Атанас Запрянов уточни, че част от одобрените проекти ще бъдат насочени към нашата военна индустрия:
"Освен превъоръжаването на армията, започваме да се грижим за развитие и модернизация на българската отбранителна индустрия и за някои от проектите ние ще ползваме и национално финансиране с националната ни индустрия."
Още от България
Горанов: Необходими са разговори за общ кандидат-президент между всички, които се определят като център-дясно
По думите му, ако има единна и ясна кандидатура център-дясно, тя има шансове да спечели изборите, ако няма такава – няма шансове
Емилиян Гебрев: Сътрудничеството с Украйна в производството на дронове е важно за България
Украинската армия е най-силната в момента - "армия, която непрекъснато е в окопите и на фронта, с натрупан огромен опит и с непрекъснато снабдяване с боеприпаси"
Йотова клекна за втори път пред руския патриарх Кирил, но вече като президент
Илияна Йотова демонстрира, че мръсната руска война, православието и християнството разглежда единствено от русофилска и путинофилска гледна точката, а не като българофил, както повелява конституцията и поста, който заема