6 Февруари, 2026

Атина се гневи: Скопие системно нарушава Преспанския договор

Атина се гневи: Скопие системно нарушава Преспанския договор

Йорос Герапетритис

Гръцкият външен министър Йорос Герапетритис отбеляза "системното нарушаване на Преспанското споразумение от страна на новото ръководство на Република Северна Македония" в изявление, публикувано във вестник "Вима".

Коментирайки заключенията от срещата на върха на НАТО във Вашингтон, Герапетритис заяви, че "гръцката страна решително е повдигнала въпроса за спазването на международното право и международните договори от всички държави членки на НАТО".

Той подчерта ангажимента за стриктно спазване на Преспанското споразумение, чиято същност системно се нарушава от новото политическо и национално ръководство на Северна Македония.

Министърът говори и за ролята и приноса на НАТО за поддържането на мира и сигурността в света, за ролята на Гърция като стълб на стабилността в Източното Средиземноморие и за нарастването на дипломатическия капитал на страната му в резултат на нейната външна политика./ БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Предотвратих ядрена война между Русия и Украйна

Тръмп: Предотвратих ядрена война между Русия и Украйна

По думите му вместо удължаване на договора СНВ-III трябва да бъде разработен нов договор, който да действа „още дълги години в бъдеще

Тръмп подкрепи Орбан за изборите в Унгария, но едва ли ще му помогне

Тръмп подкрепи Орбан за изборите в Унгария, но едва ли ще му помогне

Орбан реагира бързо на думите на Тръмп, като написа във Facebook: „Благодаря ви, г-н президент!“

Зеленски: Следващият кръг от преговорите с Русия вероятно ще се проведе в САЩ

Зеленски: Следващият кръг от преговорите с Русия вероятно ще се проведе в САЩ

Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф заяви по-рано, че тристранните преговори с Русия и Украйна са били конструктивни и ще продължат през следващите седмици