Атлантици с въпрос към премиера: Защо България не се е присъединила към Центъра за противодействие на хибридните заплахи?
Намесата в избори е само един от инструментите на хибридната война. Това Русия го прави и ще продължи да го използва като начин, за да поставя на власт удобни за нея хора, съобщиха от Атлантическия съвет за България. Важното е доколко държавата ни е устойчива против хибридни заплахи.
През 2017 г. в Хелзинки беше създаден Център за противодействие на хибридни заплахи (https://www.hybridcoe.fi/), в който в момента членуват 28 държави от НАТО и/или ЕС. Пълен списък на държавите, с датите на тяхното присъединяване, може да намерите тук: https://www.hybridcoe.fi/…/Dates-of-accession-for-the…
Прави впечатление, че България НЕ е сред страните-участници. За почти четири години българското правителство явно не е счело за необходимо България да се присъедини към тази международна структура, която подпомага страните да обменят опит и така да изградят способности и устойчивост против хибридните въздействия.
Ако така продължаваме, един ден България ще "блести" със своето отсъствие, като ще стане единствената държава от НАТО и ЕС, която е избрала да не участва в тази структура. "Завиден" статус на самонадеяна, небрежна или вече превзета отвътре държава, за която, по всичко личи, хибридната война като феномен изобщо не съществува...
В тази връзка е и нашето питане към министър-председателя в оставка - ЗАЩО БЪЛГАРИЯ ВСЕ ОЩЕ НЕ СЕ Е ПРИСЪЕДИНИЛА КЪМ ЦЕНТЪРА ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ХИБРИДНИТЕ ЗАПЛАХИ В ХЕЛЗИНКИ?
За втори път от началото на мандата на това Народно събрание отправяме призив към депутатите да зададат въпрос и да изискат отговор от изпълнителната власт. Този път към премиера.
На първия ни въпрос за протокола по air policing с Румъния вече получихме отговор, благодарене на своевременната намеса на народния представител г-н Велизар Шаламанов.
Още от България
Асен Василев: Бюджетът за 2026 г. е самоубийствен
"..Изкуствено са си измислили това с "дупката" в бюджета, за да могат да оправдаят 3,5 млрд. евро на един обръч от фирми в строителството и енергетиката", смята бившият финансов министър
Уволниха директорката на НДК Андрияна Татарова
Преди няколко дена Върховният административен съд наложи глоба в размер на 5000 лв. на Татарова заради конфликт на интереси - за сключване на договор със свързано лице, нейният син
Демерджиев закрива спорна структура в МВР, за която са харчени по 1 млн. лева на година
Вътрешният министър посочи пред журналисти, че в това звено са работили предимно кадри на ръководни позиции, служителите са заемали комисарски длъжности и са получавали изключително високи възнаграждения