16 Май, 2026

Авиоотряд 28 ще поеме оказването на спешна помощ по въздуха

Авиоотряд 28 ще поеме оказването на спешна помощ по въздуха

Христо Алексиев, снимка: БГНЕС

Правителственият Авиоотряд 28 ще поеме оказването на спешна медицинска помощ по въздуха, съобщи служебният министър на транспорта Христо Алексиев. Той обаче уточни, че само спешната медицинска помощ ще бъде поета от държавата, предаде БНР.

"При спешна медицинска помощ е безплатно. При търсене и спасяване, искам тези две неща да се разграничават, трябва това да бъде заплатено, защото имайте предвид, че един такъв полет може да бъде 10 000 лв. Ние не може за всеки, който е решил да отиде в планината, с пари на данъкоплатците да пращаме хеликоптер да го търсим и спасяваме."

В момента е ход процедурата за подаване на оферти за медицински хеликоптер.

"16 януари е срокът за подаване на офертите, надяваме се да има такива подадени оферти и България да може да осигури в близките месеци хеликоптер, за да започне тази дейност. Процедурата за лизинг е в размер на около един милион евро", каза още министър Алексиев.
Сподели:

Коментари (0)

Дръж се земьо, шоп те гази: Хумор, танци и песни на XVII-ия „Шопски празник”

Дръж се земьо, шоп те гази: Хумор, танци и песни на XVII-ия „Шопски празник”

Международното участие е представено от атрактивната френска изпълнителка на български фолклор Сули Лин, която взима участие в програмата заедно с малката талантлива гадуларка Стефани Митева, певицата Георгия Райкова, фолклорна група „Шопкини“ и др.

 На 6 юни ще се проведе тазгодишното поклонение в памет на жертвите на концлагера „Белене“

На 6 юни ще се проведе тазгодишното поклонение в памет на жертвите на концлагера „Белене“

Включването в тазгодишното поклонение не изисква заплащането на никакви такси от участниците и необходимост от разрешителни за посещение на остров Персин, то е напълно свободно

Брюксел: България няма ангажимент към трибунала за престъпленията срещу Украйна

Брюксел: България няма ангажимент към трибунала за престъпленията срещу Украйна

"Тези държави направиха решителна крачка към реалното създаване на Специалния трибунал и към търсенето на отговорност за агресията срещу Украйна“, заяви генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсе по повод страните, подкрепили инициативата