25 Декември, 2025

Австралия критикува Китай след опасен инцидент с изтребители над Южнокитайско море

Австралия критикува Китай след опасен инцидент с изтребители над Южнокитайско море

Снимка: архив

Китайски изтребител е изстрелял сигнални ракети в непосредствена близост до австралийски самолет, като е застрашил екипажа му.

Австралия изрази недоволство срещу Китай заради опасно военно поведение, като обвини китайски изтребители, че са изстреляли сигнални ракети в близост до австралийски самолет, патрулиращ в Южнокитайско море, предава агенция Франс прес, цитирана от БТА.

Австралийският самолет "Посейдон" е патрулирал в Южнокитайско море на 19 октомври, неделя, когато към него се е приближил китайски изтребител, обяви австралийското министерство на отбраната.

Китайският изтребител е изстрелял сигнални ракети в "непосредствена близост" до австралийския самолет, като е застрашил екипажа му, обясняват от ведомството.

"След като проучихме много внимателно инцидента, стигнахме до заключението, че това е едновременно опасна и непрофесионална проява", заяви австралийският министър на отбраната Ричард Марлз пред журналисти. Министърът уточни, че Австралия е съобщила за инцидента пред китайски дипломати в Пекин и Канбера, като поясни, че страната ще продължи да провежда военни учения в региона.

Това е поредният инцидент между Китай и Австралия в Южнокитайско море, което се превръща във все по-оспорвано морско и въздушно пространство в Азия, посочва АФП. Китай претендира за голяма част от островите и рифовете в морето въпреки международно решение от 2016 г., постановяващо, че претенциите на страната са юридически необосновани.

Сподели:

Коментари (0)

Ройтерс: Полски изтребители прехванаха руски разузнавателен самолет над Балтийско море

Ройтерс: Полски изтребители прехванаха руски разузнавателен самолет над Балтийско море

Страните от източния фланг на НАТО са в повишена готовност за потенциални нахлувания във въздушното пространство

Мелник: По-малко помощи за страни, които не подкрепят резолюциите на ООН за Украйна!

Мелник: По-малко помощи за страни, които не подкрепят резолюциите на ООН за Украйна!

Време е да покажем характер и да действаме наистина твърди, категоричен е постоянният представител на Киев в Организацията

Русия отново ще отхвърли 20-те точки от последната версия на мирния план за Украйна, защото ....

Русия отново ще отхвърли 20-те точки от последната версия на мирния план за Украйна, защото ....

Според Александър Мережко, Руската федерация продължава упорито да повтаря исканията си, които означават капитулация на Украйна и дори нещо повече