7 Декември, 2025

Австрия изпълни заканата си - изхвърли "Газпром" от "Хайдах"

Австрия изпълни заканата си - изхвърли "Газпром" от "Хайдах"

Австрия изпълнява заплахата да изхвърли "Газпром" от голямото си съоръжение за съхранение на газ "Хайдах", тъй като руският енергиен гигант систематично не успява да запълни своята част от капацитета там. Това е обявило австрийското правителство, предава Ройтерс, цитиран от Offnes.bg.

Австрия получава около 80% от своя газ от Русия, но след началото на войната в Украйна тя обвини Москва, че използва тези доставки като оръжие и поради това търси алтернативи. Страхувайки се, че Русия ще прекъсне доставките, Австрия се мъчи да запълни газовите си хранилища, които са на малко под половината от капацитета си.

Тъй като "Газпром" не запълва своята част от съоръжението "Хайдах" близо до Залцбург, правителството, ръководено от консерваторите, заяви пред руската фирма през май, че ако не използва нейното газохранилище в Хайдах, капацитетът ще бъде предаден на други. Законодателството, което прави това възможно, вече влезе в сила на 1 юли, напомни БНР.

"Ако клиентите не съхраняват газ, тогава капацитетът трябва да бъде предаден на други. Това е критична инфраструктура. Имаме нужда от нея сега, в такава криза. Точно това се случва сега в случая с "Газпром" и съхранението на руски газ в Хайдах", каза на пресконференция министърът на енергетиката Леонор Гевеслер и добави, че газовият регулатор E-Control е започнал процедурата по изхвърляне на "Газпром".

Канцлерът Карл Нехамер пък каза, че хранилището ще бъде предоставено на други енергийни компании, като Австрия също ще го използва.
Сподели:

Коментари (0)

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Разкрита е причината за срива на Cloudflare

Техническият директор на Integrity360 Ричард Форд смята, че инцидентът е резултат от „промяна в базата данни, направена по време на планирана поддръжка, която леко е излязла от контрол“, претоварвайки системите.

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.