22 Януари, 2026

Австрия обяви, че ще предаде Путин на Хага, ако "стъпи на австрийска земя"

Австрия обяви, че ще предаде Путин на Хага, ако "стъпи на австрийска земя"

Владимир Путин

Австрийският министър Каролина Едщадлер потвърди това в интервю за Der Tagesspiegel

Австрийският министър по европейските и конституционните въпроси Каролина Едщадлер потвърди в интервю пред германското издание Der Tagesspiegel, че руският президент Владимир Путин ще бъде арестуван, ако посети страната.

По думите на Едщадлер обявяването и издаването на международна заповед за арест от Международния наказателен съд означава, че ако Путин "стъпи на австрийска земя, трябва да бъде арестуван“.

"Австрия ще изпълни задълженията си по международно и наказателно право", добави тя.

По-рано австрийското външно министерство потвърди, че ще изпълни задълженията си като страна по Римския статут и ще арестува и екстрадира Путин на Международния наказателен съд в Хага, ако той реши да посети страната.

На 17 март Камарата за предварително производство на Международния наказателен съд издаде заповеди за арест на руския президент Владимир Путин и Мария Лвова-Белова, комисар на руския президент по правата на детето.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен смята, че европейските страни, подписали Римския статут, трябва да изпълнят заповедта за арест на Путин и да го предадат на Международния наказателен съд. В същото време Унгария, която е страна по споразумението, вече обяви, че няма да направи това.
Сподели:

Коментари (0)

Гренел към Вучич: Следвайте американския път, не европейския - Европа задушава икономиките

Гренел към Вучич: Следвайте американския път, не европейския - Европа задушава икономиките

"Иновациите са почти мъртви. Компаниите не се развиват в рамките на Европа."

Тръмп покани и Папата в Съвета за мир

Тръмп покани и Папата в Съвета за мир

Главата на Римокатолическата църква, който е първият американски папа и критик на някои от политиките на президента републиканец, обмисля дали да приеме

Рюте: При разговора с Тръмп не сме обсъждали датския суверенитет над Гренландия

Рюте: При разговора с Тръмп не сме обсъждали датския суверенитет над Гренландия

„Имаме добро разбирателство, за да започнем наистина да работим по тези въпроси“.