Австрийската банкова група Райфайзен, един от последните големи западни кредитори в Русия, обяви, че обмисля "продажба или отделяне" на дъщерното си дружество в страната.
Групата RBI, която е собственик на банката, е подложена на проверка заради връзките си с Русия, откакто Москва нахлу в Украйна през февруари миналата година.
Украинският президент Володимир Зеленски посочи Райфайзенбанк като обект на критика, а през януари Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ поиска информация за бизнеса ѝ в Русия.
Групата RBI заяви днес, че проучва "потенциални сделки, които биха довели до продажбата или отделянето на Райфайзенбанк Русия и деконсолидацията на Райфайзенбанк Русия от Групата RBI ".
Тя добави, че "се ангажира да продължи да намалява бизнес активността си в Русия".
Банката предупреди, че решението ще доведе до "намаляване на приходите, генерирани от Райфайзенбанк Русия", и ще засегне клиентите на RBI.
"Групата РБИ и нейните заинтересовани страни се намират в безпрецедентна ситуация и ние отчитаме спешната необходимост от действия, която войната създаде", заяви банката.
Райфайзенбанк ще запази някои банкови операции в Русия, където работят над 9000 души, "за да изпълни условията на банковия си лиценз и да подкрепи клиентите си".
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.