21 Февруари, 2026

Axios: В Белия дом е обсъждан и „крайният вариант“ – ликвидирането на аятолах Хаменей

Axios: В Белия дом е обсъждан и „крайният вариант“ – ликвидирането на аятолах Хаменей

В най-напрегнатия момент от кризата между Вашингтон и Техеран в Белия дом е била на масата и най-драстичната опция – физическото отстраняване на върховния лидер на Иран.

В най-напрегнатия момент от кризата между Вашингтон и Техеран в Белия дом е била на масата и най-драстичната опция – физическото отстраняване на върховния лидер на Иран. Това твърди Axios, позовавайки се на източници от вътрешния кръг на президента Доналд Тръмп.

Какво точно е обсъждано

По информация на Axios, в разговорите между президента и най-близките му съветници е разглеждан сценарий, при който специални части да ликвидират върховния лидер Али Хаменей, сина му Моджтаба – смятан за негов ключов съветник – както и други високопоставени духовници. Според източниците този вариант не е бил отхвърлен от Тръмп.

Алтернативата: сделка вместо удар

Паралелно с „твърдата линия“ е обсъждан и друг сценарий – Иран да получи ограничено право да обогатява уран в минимални количества, но без капацитет за създаване на ядрено оръжие.
„Президентът Тръмп е готов да приеме сделка, която да е съществена и да има вътрешнополитически смисъл. Ако иранците искат да предотвратят военен удар, трябва да ни дадат оферта, която не можем да откажем. Но те пропускат момента. Ако си играят игрички, търпение няма да има“, казва пред Axios високопоставен американски политик.

Техеран бърза с оферта

На този фон иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че в рамките на два–три дни Техеран ще финализира предложение за ядрена сделка. Дали това ще е достатъчно, за да спре ескалацията – предстои да се види. Засега часовникът тиктака, а опциите остават крайни.

 

Сподели:

Коментари (0)

Украйна удари с "Фламинго" завод за  „Искандер“ и „Орешник“

Украйна удари с "Фламинго" завод за „Искандер“ и „Орешник“

Путин посети завода преди време. Според ASTRA, в местни чатове жители на града пишат за поразяване на цехове №22 и №36

Белият дом: И държавите със сключени споразумения ще бъдат обложени с 10% мито

Белият дом: И държавите със сключени споразумения ще бъдат обложени с 10% мито

То дойде, след като Върховният съд отмени специфичните за отделни държави мита, наложени от Тръмп чрез извънредни икономически правомощия.

Тръмп подписа указ за 10% мито за всички държави

Тръмп подписа указ за 10% мито за всички държави

Според анализ на Университета на Пенсилвания евентуалните възстановявания на неправомерно събрани мита могат да достигнат до 175 милиарда долара