24 Февруари, 2026

Аятолах Хаменей: Ще скъсаме на парчета ядреното споразумение, ако САЩ се оттеглят от него

Аятолах Хаменей: Ще  скъсаме на парчета ядреното споразумение, ако САЩ се оттеглят от него

Няма да си хабя времето да отговарям на безсмислените коментари на президента грубиян, каза аятолахът

Иранският върховен водач аятолах Али Хаменей заяви днес, че Техеран ще спазва ядреното споразумение със световните сили, доколкото и другите страни по сделката се придържат към нея, но ще "я скъса на парчета", ако САЩ се оттеглят от нея, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, цитирани от БТА.
Хаменей приветства подкрепата на европейските страни за споразумението, но каза, че те трябва да направят повече в тази насока, след като американският президент Доналд Тръмп отказа да потвърди ангажимента на САЩ към сделката. Европа трябва да се противопостави на действията на Америка, заяви той.

Хаменей посочи, че европейските правителства осъждат заявленията на американския президент и Техеран приветства този подход, но смята, че не е достатъчно на американския президент само да му се казва да не къса сделката, заяви иранският лидер.
"Няма да си хабя времето да отговарям на безсмислените коментари на президента грубиян", каза аятолахът и предупреди, че ако САЩ се оттеглят от сделката, Иран "ще я скъса на парчета".

Хаменей заяви, че Иран е решен да продължи спорната си програма за балистични ракети въпреки настояването на Европа и Америка да я прекрати. Техеран казва, че разработва ракети само за отбранителни цели.
"Те трябва да избягват да се месят в отбранителната ни програма", заяви той.
"Те (европейците) питат защо Иран има ракети? Защо самите вие имате ракети? Защо имате ядрени оръжия? Не мислим, че е приемливо европейците да се присъединяват към Америка в упражнявания от нея тормоз", каза Хаменей.

Сподели:

Коментари (0)

Залужни: Няма военна сила в света, която да предотврати войната на Русия срещу Украйна

Залужни: Няма военна сила в света, която да предотврати войната на Русия срещу Украйна

Моделът на водене на война, който включва размяна на човешки животи за тактически успехи, вече не е логичен и достъпен вариант

Фицо „дръпна шалтера“ на Киев: Словакия спря аварийните доставки на ток за Украйна

Фицо „дръпна шалтера“ на Киев: Словакия спря аварийните доставки на ток за Украйна

Освен това словашкият премием отбеляза, че страната може да отиде по-далеч - по-специално, да преразгледа подкрепата си за членството на Украйна в Европейския съюз

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Президентът на Беларус обвини „наследници на нацистите“ в подготовка за атака на Изток и призова за силна армия и национално единство