24 Април, 2026

Айфеловата кула ще запази олимпийските си кръгове дори след Игрите

Айфеловата кула ще запази олимпийските си кръгове дори след Игрите

Снимка: EPA/BGNES

Кметът Ан Идалго предлага жертвеникът на олимпийския огън да остане в градините Тюйлери

Айфеловата кула ще запази олимпийските кръгове, които я украсяват от юни насам, и след приключването на провеждащите се параолимпийски игри, заяви кметът на Париж Ан Идалго.

„Като кмет на Париж решението зависи от мен и имам съгласието на МОК“, заяви Идалго, цитирана от АФП.

„Така че да, те ще останат на Айфеловата кула“, добави тя без да уточни за колко време.

По думите ѝ, пет по-леки кръга със същия размер ще заменят тези, които са закрепени на най-емблематичния паметник във френската столица, тъй като сегашните са твърде тежки, за да издържат дълго време.

Идалго също така повтори желанието си жертвеникът на олимпийския огън да остане в градините Тюйлери, но последната дума ще има президентът Еманюел Макрон, тъй като мястото е държавна собственост.

Организаторите получиха множество вътрешни и международни похвала за гладкото провеждане на игрите, като най-емблематичните паметници на Париж осигуриха живописен фон.

Идалго приветства успеха, при който френският народ „отново се влюби в Париж“, който „никога повече няма да бъде същият“. Тя потвърди плановете за повторно разрешаване на плуването в части от река Сена до лятото на 2025 г. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Силяновска: Радев ми се обади, започва нов етап в отношенията ни със София

Силяновска: Радев ми се обади, започва нов етап в отношенията ни със София

По думите ѝ стабилното мнозинство в София е важно и за Северна Македония, тъй като означава наличие на политически партньор с ясен мандат

Новите "умни" дронове на Baykar: Атакуват като рояк, могат и без GPS

Новите "умни" дронове на Baykar: Атакуват като рояк, могат и без GPS

Системата ще може да открива автоматично и да поразява цели с помощта на изкуствен интелект

Хегсет:  Америка не разчита на Европа

Хегсет: Америка не разчита на Европа

По негови думи блокадата на Ормузкия проток се засилва с всеки изминал ден след съобщенията, че някои кораби заобикалят корабите на военноморските сили на САЩ в този регион.