6 Декември, 2025

Азербайджан цели да удвои износа на газ за Европа до 2027 г

Азербайджан цели да удвои износа на газ за Европа до 2027 г

Президентът на Азербайджан, Илхам Алиев, обяви, че страната има за цел да удвои износа на газ за Европа до 2027 г., съобщи "Албениън пост".

Алиев - говорейки на церемонията по откриването на интерконекторния газопровод България-Сърбия в Ниш, потвърди, че Баку ще изпълни обещанието си към Брюксел да удвои износа на газ за Европа до 2027 г. до 20 млрд. куб. м годишно.

"Цифрите вече показват, че уверено се движим към тази цел", каза президентът, като обясни, че през 2021 г. Азербайджан е изнесъл малко над 8 млрд. куб. м газ за Европа. "Число, което ще се увеличи до около 12 милиарда кубически метра" за тази година", добави той.

"Това ще съставлява 50 % от общия износ на газ на Азербайджан", допълни Алиев.

За да удвои износа на газ за Европа, Баку трябва да увеличи производството на газ и да увеличи капацитета на трите транзитни тръбопровода, които съставляват Южния газов коридор, по който се транспортира азербайджански газ от Каспийско море до европейските пазари.

Добивът и износът на газ в Азербайджан се увеличават. Данните, публикувани на 13 декември, показват, че добивът за периода януари-ноември е достигнал 44 млрд. куб. м, което е с 3,5% повече от същия период на 2022 г., а износът за същия период е достигнал 22 млрд. куб. м, което е с 9,5% повече.

Поради това са в ход няколко проекта, насочени към по-нататъшно увеличаване на производството. Компанията TotalEnergies, която започна да добива газ от азербайджанското газово находище Абшерон през юли, потвърди през септември, че ще увеличи добива от 1,5 млрд. куб. м годишно до около 5,5 млрд. куб. м годишно.

Огромните инвестиции, необходими за осигуряване на нов добив на газ и за разширяване на тръбопроводите, обаче трябва да бъдат балансирани със споразумения с търговците на газ в Европа, с които да се потвърди, че те ще купуват газ, когато той е наличен.

До момента това не се е случило, като азербайджански официални лица се оплакват, че европейските търговци не се ангажират да купуват допълнителния газ, който Азербайджан е обещал на Брюксел да достави до 2027 г. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

„Няма да се преместим нито милиметър, до момента, докато не се спази последната буква и последният препинателен знак на споразуменията и на международното право, и това, което принадлежи на македонците от другата страна на границата в Пиринска Македония."

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украински дронове поразиха през тази година най-малко 17 петролни рафинерии.  

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

До края на 2025 г. Европейската комисия ще представи своя план за подобряване на съвместимостта на енергийните мрежи на страните от Европейския съюз.