10 Юли, 2026

Б. Борисов: Към този момент не считаме, че трябва да изгоним руски дипломати или технически лица

Б. Борисов: Към този момент не считаме, че трябва да изгоним руски дипломати или технически лица
Бойко Борисов

"Като председателстващи Европейския съвет смятам, че трябва да запазим каналите за комуникации с Русия. На срещата на високо равнище гласувах и подкрепих Великобритания ЕС да извика посланика си от Русия", заяви на пресконференция след заседаниято на Съвета по сигурността към МС, на което беше обсъждано какви действия да предприема България по повод искането да бъдат екстрадирани руски дипломати, свързани с разузнаването, след отравянето на Сергей Скрипал.

"От месеци наред предупреждавам, че тази ескалацията на напрежението ще продължи. Виждате какво се случва в Косово, в разговорите на президента Путин и президента Вучич се говори за действия отпреди 20 години", каза премиерът визирайки действията на Русия по време на войната в косово през 1999 година.

"Действията на Турция в Африн, конфликта им с Гърция и Кипър, тлеещия конфликт в Украйна са все събития в нашия регион и ние не можем да си позволим да ги пренебрегваме", заяви Борисов.

"Затова, решихме да се ограничим в пълната подкрепа на Великобритания, което направихме на Европейския съвет. Чакаме повече доказателства, ако има такива. Към този момент не считаме, че трябва да изгонваме дипломати или технически лица от руското посолство", категоричен беше премиерът.

"Имаме пълна подкрепа за Великобритания, но и ясно решение, че господин Гоцев на 8 април ще се завърне в Русия, тъй като организираме изложба на Светлин Русев", каза още той.

Сподели:
България и Сърбия подписаха спогодба за нов граничен пункт - „Калотина” 2

България и Сърбия подписаха спогодба за нов граничен пункт - „Калотина” 2

Преди началото на летния сезон вече 3 милиона души са преминали през границата

"Спартан" полетя до Италия с петмесечно бебе за чернодробна трансплантация

"Спартан" полетя до Италия с петмесечно бебе за чернодробна трансплантация

Вчера за лечение в Германия беше транспортирано 12-годишно момиче с рядко заболяване на кръвта, а във вторник - пак в германска клиника беше настанено 16-годишно момче с чернодробна недостатъчност. Лечението в трите случая ще бъде заплатено от Здравната ни каса.

Николай Нанков: Край на социалните мрежи за деца - няма да може системата да бъде лъгана

Николай Нанков: Край на социалните мрежи за деца - няма да може системата да бъде лъгана

"Дигиталният портфейл ще е за всички - никой няма да може да влиза в социални мрежи без него - важно уточнение е, че това ще е напълно безплатно"

Коментари (0)