17 Май, 2026

БАБХ издирва 1026 изчезнали овце от 4 ферми в Смолян и Чепеларе

БАБХ издирва 1026 изчезнали овце от 4 ферми в Смолян и Чепеларе

Снимка: БАБХ

Според регистрациите във електронната система на Българската агенция по безопасност на храните, няколко дни преди проверките 514 от „виртуалните“ овце са били „ваксинирани“ срещу Син език

Общо 1026 овце липсват от 4 ферми в общините Смолян и Чепеларе

Животните са регистрирани във ВетИС - електронната система на Българската агенция по безопасност на храните. 

За тях са предоставяни пасища и са плащани сериозни субсидии, съобщи БАБХ. При проверка на място в стопанствата - едно в град Смолян, две в с. Полковник Серафимово и едно в с. Забърдо, инспекторите от Агенцията не са намерили нито едно от тези овце.

Според регистрациите във ВетИС обаче само няколко дни преди проверките цели 514 от „виртуалните“ овце дори са били „ваксинирани“ срещу Син език. И четирите ферми имат договор за ветеринарномедицинско обслужване с един и същи лекар.

Неговият договор с Областната дирекция по безопасност на храните в Смолян за изпълнение на държавната профилактична програма вече е прекратен.

Инспекторите на БАБХ са успели да се свържат със собственика само на едно от проверяваните стопанства, който бил упълномощен да представлява и останалите трима. В телефонен разговор той първоначално заявил, че животните са били преместени във ферми в Хасковска област, без да са уведомени компетентните органи и без необходимите ветеринарномедицински документи.

Попитан за адресите, на които липсващите 1026 овце могат да бъдат намерени, мъжът сменил версията - животните вече били заклани, като за това нямало никакви документи – нито за транспортиране, нито за клане.

Всички „виртуални“ животни вече са заличени от системата ВетИС. На собствениците на четирите животновъдни обекта ще бъдат съставени актове. Данните от проверките ще бъдат предоставени и на други институции за налагане на санкции.

Сподели:

Коментари (0)

След като мечки убиха мъж на Витоша: Какво да правим при срещи с диви животни

След като мечки убиха мъж на Витоша: Какво да правим при срещи с диви животни

Старшият експерт от „Фонд за дивата природа“ (WWF) Александър Дуцов препоръча в подобни райони хората да не се движат сами, да бъдат в група и да вдигат шум, за да не изненадват дивите животни и да намаляват риска от среща

Запушен водосток заля платното на АМ “Хемус“ край пътен възел  “Дерманци“

Запушен водосток заля платното на АМ “Хемус“ край пътен възел “Дерманци“

Това създава предпоставки за опасни ситуации и риск за пътуващите. Към момента липсва официална информация от АПИ или МВР дали е започнала проверка по случая

Откриха фотоизложба „Лешояди от Европа и Африка“: Индикатори за чиста околна среда

Откриха фотоизложба „Лешояди от Европа и Африка“: Индикатори за чиста околна среда

Посетителите имат възможност да наблюдават с бинокъл живеещите във волиерата на Софийския зоопарк белоглави и черни лешояди, в 12:00 ч. се проведе демонстрационно хранене на птиците