18 Май, 2026

Бабиш се връща на власт в Чехия с нов евроскептичен кабинет

Бабиш се връща на власт в Чехия с нов евроскептичен кабинет

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Очаква се новият стар премиер на Чехия да промени курса за подкрепа на Украйна, заменяйки я от по-популистка политика по отношение на Киев

Партията „Действие на недоволните граждани“ (АНО) на милиардера и популист Андрей Бабиш подписа коалиционно споразумение с евроскептично настроени партньори, приближавайки се до завръщане на власт след победата на парламентарните избори, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Седемдесет и едногодишният Бабиш, който вече е бил министър-председател на Чехия, обединява сили с партиите „Автомобилисти за себе си“ и крайнодясната „Свобода и пряка демокрация“ (СПД). Трите формации заедно имат 108 депутати в 200-местната Камара на депутатите.

Бабиш заяви, че възнамерява да състави правителство до средата на декември, за да може парламентът навреме да приеме държавния бюджет за 2026 г. и той да представлява Чехия като премиер на последната среща на върха на ЕС за годината.

По думите му, третото четене на бюджета трябва да се състои на 17 декември. „Трябва да приемем предложението за дефицита, дори ако бюджетът не го покрива“, каза лидерът на АНО.

В последните седмици оттеглящото се правителство на Петър Фиала и бъдещият кабинет на Бабиш спорят дали проектобюджетът с дефицит от 286 млрд. крони трябва да бъде внесен отново в новия парламент.

Правителството на Фиала, което залагаше на строга финансова дисциплина и силна подкрепа за Украйна, вероятно ще бъде заменено от по-популистки и евроскептичен кабинет.

Бабиш вече заяви, че ще прекрати чешката инициатива за снабдяване на Киев с артилерийски снаряди и че няма да отпуска средства за Украйна от държавния бюджет, като обеща парите да бъдат насочени „в полза на чешките граждани“.

Сподели:

Коментари (0)

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

Антарктическият лед се топи с шокова скорост заради придвижване на океанска топлина от дълбините

В продължение на десетилетия антарктическият морски лед изглеждаше забележително устойчив, като за разлика от Арктика, той дори се разширяваше между 2007 и 2015 г., но от 2015 г. насам площта му се свива рязко

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Тръмп заплаш, че от Иран „няма да остане нищо", ако не подпише мирното споразумение

Агенция Фарс съобщава, че Вашингтон е представил списък от пет точки, включващ искане Иран да запази в действие само един ядрен обект и да прехвърли запасите си от силно обогатен уран на САЩ

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Руснаци се напъхаха в газопроводна тръба и вкупом бяха заловени от украинци

Всеки тръбопровод във фронтовата зона предизвиква нездравословен интерес сред руснаците, съобщава 65-та отделна украинска механизирана бригада