17 Юли, 2026

Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса

Снимка: 24 часа

Името на общия проект на 12-те ученика е "Галантус" и е разработен за отглеждане на българското кокиче в условия на безтегловност

Български ученици спечелиха първа награда в престижен международен конкурс за проекти за колония в Космоса. Те представиха иновативна концепция за отглеждане на растения в космоса.

В „Денят започва“ по БНТ учениците разкриха, че името на проекта е "Галантус" – избрали да е име на цвете, което го има в България, а именно кокичето. Растенията ще са в два от 16-те модула. Решили са формата на модула за отглеждането на кокичетата да е октагони, защото в основния проект ще се правят експерименти с пчели, а формата е подобна на пчелните кутийки.

„Локацията на нашата станция е предвидена да е до Титан, която е луна на Сатурн. Там има лед, който ние ще превръщаме във вода, а водата чрез електролиза ще използваме кислорода, който се отделя и така този кислород ще се използва за култивирането на растенията. Тези растения дишат, отдават кислород, дават и въглероден диокдис и съответно чрез една инсталация ще отнемаме излишния кислород, който се произвежда от растенията и ще го отдаваме на хората, които живеят в тази станция“, обясни Ема Несторова от Първа английска езикова гимназия.

В проекта участват 12 ученика от различни български училища.

„Всички ние имаме интерес към природните науки. Открихме новината за този конкурс, събрахме се. Ние сме от различни училища. Работихме изцяло в свободното си време и след 4 месеца усърдна работа получихме резултат. Много сме щастливи, че усилията ни бяха възнаградени", разясни Мария Чолакова от Първа частна математическа гимназия.

Сподели:
Турски геолог: Предстои силно земетресение в Мраморно море, много скоро

Турски геолог: Предстои силно земетресение в Мраморно море, много скоро

Подготовката за очакваното голямо земетресение в региона на Мраморно море трябва да се ускори без забавяне

Рекорд: Ловният сокол Ромео, обитател на "Зелени Балкани", достигна Христова възраст

Рекорд: Ловният сокол Ромео, обитател на "Зелени Балкани", достигна Христова възраст

Според публикуваните научни данни това е прецедент за европейския ловен сокол, изчезнал за 20 години като гнездящ вид на територията на България, тъй като обичайно има живот около 25 години

Как най-сухото място на Земята съхранява две трети от прясната вода на планетата

Как най-сухото място на Земята съхранява две трети от прясната вода на планетата

Малцина знаят, че Антарктида е по-суха от Сахара. Под повече от два километра лед континентът съхранява безценен архив на земната атмосфера за последните 800 000 години, който помага на учените да разгадаят историята на климата и бъдещите му промени.

Коментари (0)