Българи зарибиха Дунава с 30 000 рибки на застрашен от изчезване вид есетра по европейска програма
97% от мигриращите риби в Европа са застрашени. Преградите по реките и разрушените речни местообитания по техния маршрут, прекъсват пътя им към местата за размножаване. Това застрашава не просто речните обитатели, а и реките, както и милионите, зависими от тях хора
Българи зарибиха Дунава с 30 000 рибки на застрашен от изчезване вид есетра. С тези нови рибки броят на пуснатите есетри в Дунава наближи 130 000. Международният проект „DANUBElifelines“, обединил 24 партньора от 7 държави, има амбицията да опази мигриращите риби и техните местообитания в басейна на река Дунав и извън него.
97% от мигриращите риби в Европа са застрашени. Преградите по реките и разрушените речни кътчета по техния маршрут, прекъсват пътя им към местата за размножаване. Това застрашава не просто речните обитатели, а и реките, включително милионите, зависими от тях хора
Рибките, с които зарибиха голямата река, са от критично застрашени вид есетра - Acipenser gueldenstaedtii. Това е поредното зарибяване, което WWF – България организира с помощта на партньори. Рибките бяха пуснати до село Гомотарци, Видинско, където е едно от най-важните местообитание за този рядък вид.
Природозащитниците са загрижени за опазването и възстановяването на популациите на есетрите – древни и изключително ценни, под заплаха от изчезване речни риби. С новото зарибяване броят на пуснатите есетри в Дунава наближи 130 000!
Ситуацията с мигриращите риби на континента
Международният проект „DANUBElifelines“, с амбицията да опази мигриращите риби и техните местообитания в басейна на река Дунав и извън него, събра 24 партньора от 7 държави, решени да възстановят свързаността на реките и да подобрят тежкото състояние на ключови за реката риби като есетри, дунавска скумрия (карагьоз) и мряна.
„DANUBElifelines - Опазване на мигриращите риби и техните местообитания в басейна на река Дунав и отвъд него“ е финансиран по програмата на Европейския съюз за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“.
Инициаторите на проекта са включили в плановете си до 2030 г. да възстановят 25 000 км еко речни коридори, да опазят важните миграционни маршрути на тези риби, като активно включат към дейностите местните общности, учени и институции.
За това първо трябва да се открият и определят местата, където рибите се размножават и да се осъществи хармонизиране на периодите на забраните за улов между Румъния и България.
Заедно с това се предвиждат и обучения на хората по законите, свързани с рибите, какво им причинява бракониерството и как да се различат видовете риби. За това ще помага Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, дори МВР, гранична полиция, и съда.
По проекта също така ще се събира информация за незаконен улов и търговия с есетрови риби, което ще включва мерки за контрол на нарушенията със санкции.
Още от Улицата
БОЕЦ води дело срещу Иван Христанов за отказ на информация, отправи тежки обвинения за „чадър“ над Георги Тахов
Гражданското сдружение твърди, че бившият служебен министър е прикрил данни за договори за над 100 хил. лева и е отказал достъп до обществена информация
„Революция на фламингото“ на Z поколението срещу корупцията и "за" природата разтърси Албания
Луксозен туристически комплекс, финансиран от чуждестранни инвеститори, които според критиците използват фамилията Кушнер–Тръмп като прикритие – попадна под вниманието на разследващите органи. Протестите станаха известни под името „Революцията на фламингото“.
Операция „Тишина“: Зам.-министър изчезна тихомълком от кабинета „Радев“
Атанас Костадинов е един от първите зам.-министри в екоминистерството, назначени в правителството на Румен Радев