Европейската прокуратура е извършила най-много активни разследвания у нас на фона на останалите членки в съюза
България е сред държавите с най-много активни разследвания на Европейската прокуратура. Към края на 2025 г. те са били 267. Това е видно от данните в огласения годишен доклад на институцията, ръководена от Лаура Кьовеши. Страната ни обаче значително отстъпва на „рекордьорката“ Италия, където активните дела са 991. Следват я Германия (361) и Румъния (535), а България остава четвърта в тази класация.
Същевременно по размер на щетите България е далеч от "анти-първенците" в ЕС. Разследваните у нас вреди се оценяват на 1,7 милиарда евро, или средно по 6,4 милиона на отделен случай. На другия полюс е Италия с 28,71 милиарда евро предполагаеми щети, следвана от Германия (5,77 млрд.) Франция (5,94 млрд.).
Общите данни за ЕС са 67,27 милиарда евро, което прави средно по 18,7 милиона на случай. Към 31 декември 2025 г. Европейската прокуратура отчита 3602 активни разследвания в участващите държави членки.
Още от България
Величков: В ПП не знаем, че комитет ще издига Гюров за президент, Атанасов откъде знае?
"Бих посъветвал партийните лидери да не участват в този разговор в този момент, не им е мястото те да казват прави ли се изпълнителен комитет и кой е техният кандидат"
Ахмед Хасанов е избран за главен мюфтия
За председател на Висшия мюсюлмански съвет е избран досегашният главен мюфтия д-р Мустафа Хаджи
Горанов: Липсата на воля за консолидиране на бюджета може да изиграе лоша шега на ПБ
"Ако сега могат да пишат сметката на миналото, за бюджета за 2027 г. няма да имат много легални оправдания за бездействие"