5 Декември, 2025

България и Русия са на последно място по процент на ваксинирани

България и Русия са на последно място по процент на ваксинирани

Великобритания е водеща в останалата част на Европа по ваксиниране на гражданите си, пише Евронюз. По отношение на абсолютния брой ваксинации Обединеното кралство, което одобри първата си ваксина срещу COVID-19 на 2 декември, близо три седмици преди ЕС, е в надпревара за имунизиране на своето население.

Пълната ваксинация обикновено изисква две ваксини. Някои страни отлагат втората доза в полза на ваксиниране на колкото се може повече хора на поне с първа.

България и Русия са на последните място в Европа с по 10% цялостно ваксинирано население. На първите места са съответно Малта (60,9%), Великобритания (46,9%), Исландия (46,2%), Унгария (40,6%), Кипър (34,1%) и Сърбия 31,9%). Обединеното кралство е прилагало най-много ваксини като цяло, но води и по отношение на ваксинациите на глава от населението.

Сърбия и Унгария също са силни по този показател. И двете разшириха портфолиото си от ваксини, като закупиха ваксини, произведени в Русия и Китай. България е на последно място в ЕС и сред последните в Европа с близо 23 хил. ваксинирани на 100 000 души, но успява да изпревари Украйна, Беларус, Албания, Република Северна Македония, Косово, Босна и Херцеговина и Молдова.
Сподели:

Коментари (0)

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

Радев трябва да бъде спрян! Поставя държавата в угода на Москва

България се нуждае от национална отговорност, а не от партиен и политически егоизъм!

Правителство, синдикати и работодатели се споразумяха за Бюджет 2026

Правителство, синдикати и работодатели се споразумяха за Бюджет 2026

"Заплатите в сектор сигурност и отбрана се отвързват от средната заплата. С 450 млн. евро се намалява капиталовата програма. Разходите са в 40,1% от БВП на страната."

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Желязков: Заделихме средства в бюджета за нова летателна техника за гасене на пожари

Сключени са договори за осигуряване на пожарни автомобили, безпилотни летателни средства, мобилни системи с голямо налягане и специализирано облекло