28 Април, 2026

Очакваме решение на ЕК за ограниченията, които Брюксел ще наложи заради огнището на африканска чума у нас

Очакваме решение на ЕК за ограниченията, които Брюксел ще наложи заради огнището на африканска чума у нас

Започва преброяване и на всички домашни свине в 10-километров радиус около с. Тутраканци

България е уведомила Европейската комисия за първото огнище на африканска чума по свинете, открито у нас. Очаква се решение за ограниченията, които Брюксел ще наложи на страната, съобщава БНР.

Ветеринарните власти днес ще вземат проби от всички прасета в 3-километровата зона около огнището на африканска чума във варненското село Тутраканци. Започва преброяване и на всички домашни свине в 10-километров радиус около селото. Към момента унищожаване на прасета, извън тези в Тутраканци, не се налага. Във всяко населено място, където пробите докажат болно животно обаче, ще бъдат евтаназирани всички свине.

Храните от свинско месо ще се конфискуват още на границите.

"С Пътната агенция сме се разбрали, всички паркинги, където спират тирове, своевременно да бъдат почиствани и боклуците унищожавани. Същото се отнася и за пристанищата - отпадъците от корабите, отнася се за всички граници на България", каза директорът на Агенцията по храните Дамян Илиев. Той допълни, че дезинфекция се прави на всички влизащи в страната автомобили.

Всички частни собственици, чиито прасета бъдат унищожени заради чумата, ще бъдат обезщетени по пазарни цени. Пролбем ще е да се опазят индустриалните свинеферми, в които се отглеждат половин милион животни.
Сподели:

Коментари (0)

ООН се реформира или загива, предупреди предложената за наследник на Гутериш - Еспиноса

ООН се реформира или загива, предупреди предложената за наследник на Гутериш - Еспиноса

Еспиноса, която е бивш председател на Общото събрание на ООН и министър на външните работи и отбраната на Еквадор, казва, че ООН е „изправена пред криза“, но е убедена, че „светът не може да живее без“ институцията

„Народният съд“ в България: Ново изследване поставя под въпрос установени исторически тези

„Народният съд“ в България: Ново изследване поставя под въпрос установени исторически тези

Днес ще бъде представен Том 1 на сборника „Народният съд в България (1944–1945). Герои и антигерои“, който, стъпвайки на нови данни, дава по-пълна и обективна картина на един от най-спорните периоди в новата българска история

Министерски съвет отива на „Белене“ - жертвите не искат венци и фанфари, а държавата да си влезе в ролята на собственик

Министерски съвет отива на „Белене“ - жертвите не искат венци и фанфари, а държавата да си влезе в ролята на собственик

Бивши концлагеристи, последните жертви от лагера са изпратили преди повече от две седмици до Министерския съвет искане да защити държавните интереси на мястото на бившия концлагер на остров Персин – публична държавна собственост, защото общината се готви да „възстанови“ цял лагер – тип бутафория