Срещу строги санкции са се обявили още и Испания, Италия, Малта и Унгария. Австрия е подкрепила наказателните мерки, докато Франция, която първоначално настояваше за твърд отговор на Европейския съюз, е укротила реториката си срещу Анкара, пише "Юроактив".
Френското издание "Монд" пък твърди, че най-силна позиция срещу санкциите са изразили Унгария и България, които според вестника не искат да застрашат добрите си търговски отношения с Анкара.
На приключилата среща на върха европейските лидери разшириха списъка със санкционирани физически лица и се договориха за изготвяне на доклад до март 2021-ва година за състоянието на отношенията между Турция и Европейския съюз в сфери от политиката до търговията. Освен това Брюксел обяви, че ще координира действията си спрямо Анкара с новата администрация на Съединените щати.
Президентът Реджеп Ердоган пък благодари на тези държави-членки, които са се допринесли за смекчаване на санкциите.
"Разумните страни членки на ЕС предотвратиха играта срещу Турция. И на следващата срещана върха през март има очакване, че този въпрос отново ще бъде обсъждан. Трябва ясно и открито да кажем: Не е възможно да бъде решено нищо срещу Турция на следващата среща на върха в Брюксел", каза Ердоган. /БНР, БГНЕС
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"