29 Декември, 2025

България и Румъния създават Регионално командване за специални операции

България и Румъния създават Регионално командване за специални операции

Тодор Тагарев, снимка: БГНЕС

На среща, проведена в рамките на Срещата на върха на НАТО във Вилнюс, министърът на националната отбрана Ангел Тилвар и българският му колега Тодор Тагарев подписаха писмо за намерение за съвместно създаване на Регионално компонентно командване за специални операции (R-SOCC), съобщиха от Министерството на отбраната на Румъния, цитирани от Аджерпрес.

Тилвар изтъкна отличното сътрудничество в областта на отбраната между Румъния и България на двустранно, съюзническо и европейско равнище. Той също така благодари на българския си колега за постоянния ангажимент на София към регионалната сигурност и за участието с войски в проектите, осъществявани в Румъния под егидата на НАТО в рамките на многонационалните командвания, съобщава от своя страна Радио Свободна Европа на румънски език.

"Признавайки стратегическото значение на Черноморския регион и факта, че този регион се е превърнал в критична граница за новата европейска и евроатлантическа архитектура за сигурност, Румъния и България решиха да развият съюзническото си сътрудничество, като създадат това Регионално командване за специални операции, което ще бъде част от мерките за укрепване на възпирането и отбранителната позиция на източния фланг", заявиха от румънското Министерство на националната отбрана. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Борисов към "пребоядисаните комунистчета": Играете игра, която е опасна за България

Борисов към "пребоядисаните комунистчета": Играете игра, която е опасна за България

"Играете си с нещо, което не разбирате, което е страшно опасно за държавата. Не го правете!"

АСБ: България трябва да бъде активен фактор за изграждането на Европейски отбранителен съюз

АСБ: България трябва да бъде активен фактор за изграждането на Европейски отбранителен съюз

НАТО трябва да се развие като гъвкава и глобално ориентирана система за сигурност на демократичния свят.

Вигенин: Въвеждането на еврото е голяма промяна, но ще преминем през нея без сътресения

Вигенин: Въвеждането на еврото е голяма промяна, но ще преминем през нея без сътресения

Той напомни, че българите вече са преминавали през подобна промяна – при деноминацията на лева, когато от валутата ни бяха премахнати три нули.