19 Март, 2026

България иска да купи зенитен ракетен комплекс IRIS-Т от Германия

България иска да купи зенитен ракетен комплекс IRIS-Т от Германия

За 182 млн. евро без ДДС

България ще купи 1 брой зенитно ракетен комплекс „IRIS-T SLM“ от Германия. Стойността на сделката е 182 114 311 евро (356 184 366 лева) без ДДС.

Допълнително е предвидена възможност за закупуване на до 5 броя „IRIS-T SLM“ и на 1 брой система за далечен обсег „IRIS-T SLX“.

България се нуждае от съвременни системи за противовъздушна отбрана, които да отговарят на съвременните предизвикателства, особено на фона на бушуващите в близост до нас войни – в Украйна и в Близкия изток.

С придобиването на нови многоканални ЗРК ще се увеличат многократно възможностите ни за възпиране и отразяване на противниковите въздушни и ракетни атаки. Също така България ще намали своята зависимост от вноса на резервни части за нашата остаряла ПВО от Русия.

В момента най-модерната ни система за ПВО е съветската С-300 от епохата на разпадането на Варшавския договор през 1990-1991 г. Тези системи макар и да се доказани, вече са доста стари и тяхната експлоатация е много сложна, особено сред започването на войната на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Във връзка с новите заплахи България се включи в инициативата „Шит на европейско небе“. В нея освен нас влизат още Белгия, Чехия, Дания, Естония, Германия, Унгария, Латвия, Литва, Нидерландия, Норвегия и Словения.

В тази връзка през периода 22-24 юли 2024 г. в Министерството на отбраната бяха проведени работни срещи с представители на Федералното министерство на отбраната на Федерална република Германия и на германската компания „Diehl Defence” относно придобиване на наземни системи за ПВО „IRIS-T” в рамките на инициативата „Щит на европейското небе“. В хода на дискусиите и след получени разяснения от германските партньори българската страна заяви намерение за закупуване 1 брой „IRIS-T SLM”.

Какво представлява германският ЗРК?

Разработката на системата със среден обсег „IRIS-T SLM“ започва през 2007 г. През 2014 г. е тествана и комплексът започва да се произвежда масово.

Обсегът на изстрелване на ракетата „IRIS-T SLM“ е 40 км, обхватът на височина е 20 км, твърди се също, че е доста маневрена.

„IRIS-T SLM“ използва модернизирани „IRIS-T“ ракети въздух-въздух. Тяхната отличителна черта е инфрачервена глава за самонасочване, която позволява да се реализира принципът „стреляй и забравяй“. Инфрачервената глава има висока разделителна способност и не е чувствителна към най-новите топлинни капани, използвани от съвременната авиация, за да се предпази от ПВО. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Румен Христов: ГЕРБ–СДС не се отказват от битката за първото място

Румен Христов: ГЕРБ–СДС не се отказват от битката за първото място

„Времето в политиката е много важно. Остава един месец. Всичко може да се случи“, отбеляза той

България получава от ЕС 437 млн. евро за изпълнена реформа по Плана за възстановяване

България получава от ЕС 437 млн. евро за изпълнена реформа по Плана за възстановяване

"След продължили повече от 20 години опити за създаване на закон, регламентиращ лобизма в България, днес Народното събрание прие такъв"

Рая Назарян закри последното редовно заседание на 51-ото НС, започва изборната кампания

Рая Назарян закри последното редовно заседание на 51-ото НС, започва изборната кампания

Има възможност за свикване на извънредни заседания по време на ваканцията - в извънредни случаи, както и с подписите на 1/5 от народните представители