Страната ни все още не е получила втория финансов транш
България изостава с изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост. Страната ни все още не е получила и втория финансов транш, който правителството очакваше в края на миналата година, предаде БНТ.
Предоговарянето на Плана за възстановяване в края на миналата година „спря часовника“ по второто плащане, тъй като ЕК разполага с 2 месеца за оценка на поисканите промени - обясняват от финансовото министерство. Предприети са били и мерки за допълнително доказване на изпълнението. Сега обаче няколко законопроекта бавят втория транш.
"Предоговарянето в края на изминалата година на практика „спря часовника“ на искането, тъй като ЕК разполагаха с два месеца за оценката му съгласно регламента. Последва и обмен с ЕК по определени мерки, за които са необходими допълнителни доказателства за изпълнението. От страна на изпълнителната власт всички ангажименти са изпълнени, включително по подготовка на реформите." - казват още от МФ.
"Парламентът трябва да приеме правилата за избор на членовете на Антикорупционната комисия, трябва да приеме новото решение за пътната карта за енергетиката, закона за личния фалит и промените в закона за сигналоподателите. Това са четирите неща, които остават. Всички са внесени в парламента, чакаме парламента да ги приеме и това ще отключи второто плащане." - коментира Асен Василев, министър на финансите в оставка.
Когато тези законопроекти се превърнат в действащи закони, България ще получи второто плащане по Плана за възстановяване, което е в размер от 653 млн. евро.
Депутати обаче посочиха и други причини за забавеното изпълнение на ПВУ.
"Нямахме редовни правителства, но също така, проектите не са добре разписани, станахме жертва на собствения си успех - 1 млрд. от средствата бяха орязани, тъй като се оказа, че България е преминала през ковид кризата по-добре от очакването и разбира се, мегаломанският проект за гига-мега-батерията, заради който няколко пъти беше преправян планът, тъй като е напълно неосъществим." - смята Димо Дренчев от "Възраждане".
"Вътре има различни неща, които са неприемливи за България. Ще цитирам само едно от тях - това е за Марица-Изток, затварянето на мощности. Тези неща няма как да не се отразяват на цялостното изпълнение на плана. Доколкото знам закъсняват и с част от законодателните промени, които са поели ангажимент да се случат, за да се финансира ПВУ." - отбеляза Георги Гьоков от "БСП за България".
От парламентарните групи на управляващото мнозинство отказаха коментар, докато текат преговорите за състав на кабинет. През тази година страната ни ще подаде искания към Европейската комисия и за третия и четвъртия транш, посочват от финансовото министерство.
Предстоящи плащания по ПВУ:
2-и транш - 653 151 273 евро
3-и транш - 711 702 214 евро
4-и транш - 521 644 766 евро
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас