5 Декември, 2025

„България мол“ бил собственост на шефа на „Лукойл“ Вагит Алекперов

„България мол“ бил собственост на шефа на  „Лукойл“ Вагит Алекперов

Той няма как да струва под 100 млн. евро, категорични са експерти

„България мол“ в София и прилепените към него две офис сгради, наречени „Инфинити тауър“ се оказват собственост на президента на руската нефтена компания „Лукойл“ Вагит Алекперов. Това разкри сайтът „Бивол“, публикувайки документи, от които се вижда, че най-вероятно още от 2018 г., когато имотът бе продаден от дотогавашния инвеститор на базирания в Люксембург фонд SQC Opportunity SCA SICAV RAIF, той всъщност е собственост на руския милиардер, съпругата му Лариса и синът му Юсуф.
Зад люксембургския фонд официално стои испанската инвестиционна група Squircle Capital, но от документите, които „Бивол“ е публикувал в рамките на международно разследване, почнато от френския вестник „Льо Монд“, се вижда, че към началото на 2020 г. реалните собственици на групата са руският милиардер и семейството му чрез своя The Venice Trust. Те притежават и редица други имоти в страни от ЕС, най-вече в Испания и Франция и разследването тръгва именно от там.
Не се знае цената на сделката, по която тръстът на Алекперов е придобил имота, но по оценки от пазара той няма как да струва под 100 млн. евро. Освен това дружеството собственик „Бул. България 69“ е заложено пред Уникредит Булбанк и италианската банка майка Уникредит като обезпечение по кредит за 119 млн. евро. Дългът, макар и преструктуриран и значително намален след сделката от 2018 г., все още не е изплатен, става ясно от документите, които „Бивол“ публикува.
Сподели:

Коментари (0)

Повреден руски танкер от сенчестия флот може да заседне край Ахтопол

Повреден руски танкер от сенчестия флот може да заседне край Ахтопол

Не е ясно по какъв начин плавателният съд е навлязъл в българските териториални води.

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

Божидар Божанов: Лъжа е, че без редовно правителство еврозоната ще се провали

"Всякакви технически аспекти на влизането в еврозоната вече трябва да са изпълнени"

Уран над нормата е открит и във водата на Харманли и две села

Уран над нормата е открит и във водата на Харманли и две села

Лабораторен анализ показал наличие 31,2 μg/l, при максимално допустима стойност 30 μg/l, съобщиха от Общината.