17 Август, 2026

България на дъното по иновации за 2016

България на дъното по иновации за 2016

Заедно с Румъния нивото на ефективност е 33.8%, което под средното за ЕС

Румъния и България са на дъното сред страните от ЕС от гледна точка на постиженията на иновациите през 2016 Това става ясно от Европейския иновационен индекс (EIS) от 2017 г. Страната има средно ниво на ефективност от 33,8% спрямо средния за ЕС.

EIS оценява относителните силни и слаби страни на националните иновационни системи и предлага сравнителен анализ на резултатите от иновациите в страните от ЕС, други европейски страни и регионалните съседи, съобщава БНТ. Сравненията между страните с течение на времето се правят в сравнение с резултатите на ЕС през 2010 г., за да се осигури по-добро наблюдение на промените в ефективността във времето.

Наред с България, Румъния попада в категорията "Скромен иноватор" - най-ниското място в класацията и групиращите страни, които показват ниво на представяне под 50% от средното за ЕС.

Рамката за измерване на EIS, преразгледана за тазгодишното издание, взема предвид 27 различни показателя, които разглеждат основните двигатели на постиженията на иновациите извън фирмените, публични и частни инвестиции в научни изследвания и иновации, иновационни усилия на ниво фирма и въздействието на иновационните дейности на фирмите.

В Европа Швеция остава лидер на иновациите, докато Литва, Малта, Холандия, Австрия и Великобритания са най-бързо развиващите се иноватори. Докладът също така установи, че на глобално равнище ЕС е по-малко иновативен от Австралия, Канада, Япония, Южна Корея и Съединените щати.

Сподели:
Николай Василев: Властта да не пипа цените – това е държавен комунизъм

Николай Василев: Властта да не пипа цените – това е държавен комунизъм

Управляващите не трябва да се меси в туризма и да се занимава със „справедливи цени“ и „кошници с грижа“ за не знам кого. Това е държавен комунизъм в стил Северна Корея и Куба

WSJ: Китайски индустриален гигант финансира Иран

WSJ: Китайски индустриален гигант финансира Иран

Американски представители съобщават, че Hengli е един от най-големите играчи в огромна екосистема от рафинерии в Китай, които от години купуват санкциониран петрол

Президентът на Индонезия обеща да затвори 750 държавни компании заради корупция

Президентът на Индонезия обеща да затвори 750 държавни компании заради корупция

Най-голямата икономика в Югоизточна Азия отдавна се бори с корупцията в публичния и частния си сектор, въпреки засилването на законите срещу нея, създаването на специални разследващи комисии и арестуването на няколко високопоставени личности

Коментари (0)