7 Август, 2026

България получи одобрение на сертификата за износ в Аржентина на термично обработени птичи продукти

България получи одобрение на сертификата за износ в Аржентина на термично обработени птичи продукти
Десислава Танева и Луис Бастерра

България получи одобрение на сертификата за износ на термично обработени птичи продукти в Аржентина, като процедурата бе стартирана през 2019 г. Това стана ясно по време на среща между министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева и министъра на земеделието, животновъдството и рибарството Луис Бастерра в Буенос Айрес, съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието, храните и горите. Министър Танева получи уверение от своя колега, че България ще получи одобрение и на сертификата за прясно птиче месо възможно най-скоро. 

По време на срещата двамата министри подписаха декларация за сътрудничество в областта на земеделието и насърчаване на двустранната аграрна търговия. ,,Аграрният отрасъл е ключов и за двете страни. България е световен лидер в производството на лавандула. Българското розово масло е с най-доброто качество на световния пазар. Имаме потенциал в тези сектори да увеличим стокообмена“, заяви министър Танева и допълни, че около 30% от производството на сирене в страната ни е насочено за износ. България изнася предимно растения, използвани в парфюмерията и медицината, шоколад и временно консервирани череши. Най-значителен внос от Аржентина имат суровите фъстъци. 

Десислава Танева и Луис Бастерра обсъдиха и изградената противоградова защита на територията на Аржентина и нейната ефективност. Министър Танева информира, че в България се работи за въвеждане на противоградова защита чрез самолетен способ и се водят разговори с бранша в тази посока. 
Министрите на България и Аржентина изразиха готовност за научно-техническо сътрудничество в областта на биоземеделието между Селскостопанска академия и Националния институт за селскостопански технологии (INTA).
Сподели:
Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Енергийният министър: Договорът с "Боташ" е конфиденциален, няма да бъде публикуван

Ива Петрова подчерта, че страната разполага с достатъчно мощности, които могат да покрият потреблението независимо от критичната ситуация с нивото на Дунав

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Брюксел е изправен пред нова търговска битка с Китай

Сега проблемът е, че новият канал за навлизане на китайски стоки ще минава през Турция и Мароков, където Пекин хвърля огромни инвестиции, за да заобикаля европейските бариери

Иран готви забрана американски кораби да минават през Ормузкия проток

Иран готви забрана американски кораби да минават през Ормузкия проток

Цената на петрола отново тръгна нагоре заради напрегната ситуация в Близкия изток

Коментари (0)