Това съобщи Министерство на отбраната в своя официален профил в туитър
България получи първия самолетен двигател за българските изтребители МиГ-29 от Полша днес. Това съобщи Министерство на отбраната в своя официален профил в туитър. Предстои сключване на договор за втори двигател, каза служебният министър на отбраната Димитър Стоянов преди дни. Още през януари Стоянов съобщи, че два двигателя за МиГ-29 ще пристигнат от Полша.
МО обяви обществена поръчка за доставка на шест ремонтирани двигателя за МиГ-29, в средата на месец март. Прогнозната стойност на обществената поръчка е 26,4 млн. лв. с ДДС.
Има само две оферти за заместваща платформа на българските изтребителите МиГ-29 и цената няма да се хареса на народните представители, обясни пред журналисти преди дни президентът Румен Радев.
Стоянов посочи миналия месец, че със сигурност до края на годината охраната на българското въздушно пространство ще бъде осъществявано с изтребителите МиГ-29, но вероятността България да спре да носи бойно дежурство е голяма, предаде БТА.
Изтребителите МиГ-29 могат да летят още доста време в зависимост от това дали ги поддържаме, каза през февруари командирът на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Николай Русев. „Ако имаме възможност да ги поддържаме – изтребителите ще летят. Ако се окаже, че не може да доставим необходимите резервни части, което напоследък е факт, ще спрат скоро. Много е важно дали ще съумеем да доставим резервни части. Самолетите имат ресурс, но събитията през последната година показаха, че поддръжката ще става все по-трудна“, обясни той. Командирът добави, че МиГ-29 могат да продължат да бъдат използвани до 2029 – 2030 г., ако има резервни части за тях.
Фактор
МО обяви обществена поръчка за доставка на шест ремонтирани двигателя за МиГ-29, в средата на месец март. Прогнозната стойност на обществената поръчка е 26,4 млн. лв. с ДДС.
Има само две оферти за заместваща платформа на българските изтребителите МиГ-29 и цената няма да се хареса на народните представители, обясни пред журналисти преди дни президентът Румен Радев.
Стоянов посочи миналия месец, че със сигурност до края на годината охраната на българското въздушно пространство ще бъде осъществявано с изтребителите МиГ-29, но вероятността България да спре да носи бойно дежурство е голяма, предаде БТА.
Изтребителите МиГ-29 могат да летят още доста време в зависимост от това дали ги поддържаме, каза през февруари командирът на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Николай Русев. „Ако имаме възможност да ги поддържаме – изтребителите ще летят. Ако се окаже, че не може да доставим необходимите резервни части, което напоследък е факт, ще спрат скоро. Много е важно дали ще съумеем да доставим резервни части. Самолетите имат ресурс, но събитията през последната година показаха, че поддръжката ще става все по-трудна“, обясни той. Командирът добави, че МиГ-29 могат да продължат да бъдат използвани до 2029 – 2030 г., ако има резервни части за тях.
Още от България
Нанков за мантинелите: Самият Шишков е подписал договорите през 2023 г. в служебния кабинет на Радев
"Няма поръчка за 1 млрд. евро. Има за 490 млн. евро - Шишков не може да борави с цифри"
Мирчев: Груба подмяна е да се приравнява освещаването на бойните ни знамена с ролята на Гундяев
"Освещаването на българските бойни знамена няма нищо общо с пропагандата на агресивна война - то не благославя нападение срещу чужда държава, не обявява войната за „свещена“ и не превръща Църквата в инструмент на държавна пропаганда"
Локомотив на пътнически влак се запали на гара Церковски
В 16:19 ч в Районно управление - Карнобат е подаден сигнал от началника на пътническия влак №30133 по линията Карлово - Бургас, че локомотивът на композицията е обхванат от пламъци