В Националния център по заразни и паразитни болести днес са пристигнаха китовете за генетична диагностика чрез real-time PCR на новия коронавирус 2019-nCoV, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Te са били заявени от Националния център преди 3 седмици и са синтезирани на основание доказаните вируси от Китайския център за контрол и превенция на заболяванията. Реактивите са предназначени за доказване на заболяването, причинено от коронавирус 2019-nCoV, само при хора, които са с изявена клинична картина на тежка пневмония и дихателна недостатъчност.
България е една от първите държави, заявили и вече получили китове за диагностика на новия коронавирус, пише в съобщението.
Проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, поясни вчера, 29 януари, по време на пресконференция в МЗ, че доказването на мутирал коронавирус може да стане само при тежко болен човек, с разгърната клинична картина. Материали за това изследване ще бъдат пращани само от лекуващи лекари, подчерта той и добави, че вероятно ще се въведе изискване за подпис на епидемиолог и инфекционист.
Напиши коментар
Напиши коментар
Ебола отново пламна в Африка, СЗО обяви извънредна международна ситуация
- 18 Май, 2026
80 жертви и растящ брой случаи на коварното заболяване - щама Bundibugyo на вируса ебола, са регистрирани в Демократична република Конго и Уганда
СЗО обяви извънредна здравна ситуация заради огнище на ебола в Африка
- 17 Май, 2026
Към 16 май в провинция Итури в североизточно Конго са регистрирани 8 лабораторно потвърдени случая на силно заразното заболяване, 246 предполагаеми и 80 предполагаеми смъртни случая
Естествена защита за сърцето: Тези храни се свързват с по-ниско кръвно налягане
- 16 Май, 2026
Международно изследване, обхващащо десетки хиляди участници от САЩ, Европа и Азия, установи, че хората с най-висока консумация на бобови и соеви продукти са значително по-малко застрашени от развитие на високо кръвно налягане.


Коментари (0)