16 Февруари, 2026

България, Румъния и Гърция обсъдиха енергийните доставки и Украйна

България, Румъния и Гърция обсъдиха енергийните доставки и Украйна

Акцент в разговора са били цените на енергията

Интеграцията на Западните Балкани, диверсификацията на енергийните доставки и оказването на помощ на Украйна са темите, които обсъди МВнР с алтернативния министър на външните работи на Гърция Милтиадис Варвициотис и с държавния секретар по европейските въпроси на Румъния Даниела Гътман.

Това съобщи заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова.

Акцент в разговора са били цените на енергията и капацитета за енергийни доставки от югоизточно Средиземно море и какъв да бъде маршрутът за доставка на тези носители.

„Усилията на всички ни са да построим Украйна наново, Румъния, Гърция и България поемат отговорност да помогнат на тази страна-жертва, която от февруари е обект на жестоката агресия на Русия. Всякакви промени в територията на една страна са несериозни, гръцките власти, като част от Европейския съюз, осъждат остро жестоките действия на Путин”, заяви Милтиадис Варвициотис.

„Днес обсъдихме колко са важни и кандидатурите на Молдова и Украйна в ЕС. Говорихме за това, как да бъдем по-ефективни в помощта си за Украйна, но и как да окажем такава на Молдова. Румъния реши да продава на по-ниски цени електрическа енергия към Молдова, тъй като войната в Украйна засяга и нея. Ние ще продължим да работим в помощ на Украйна, за интеграцията на Западните Балкани, за партньорство в енергетиката, както и за сътрудничество в други сектори”, обясни и държавният секретар по европейските въпроси на северната ни съседка Даниела Гътман. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Доц. Петър Чолаков: Кабинетът на Гюров може да е рисков за ПП-ДБ, наред с казуса "Петрохан"

Доц. Петър Чолаков: Кабинетът на Гюров може да е рисков за ПП-ДБ, наред с казуса "Петрохан"

"Радев намига по посока Брюксел, и към Кремъл е показал, че не иска да се развалят отношенията"

Бащата на загиналия Николай: В Мексико зададох логични въпроси на Калушев - безскрупулно каза, че не е моя работа

Бащата на загиналия Николай: В Мексико зададох логични въпроси на Калушев - безскрупулно каза, че не е моя работа

"Направи ми впечатление, че цялата информация в интернет, както и в неговия сайт се редактира сериозно"

Владислав Панев: Имаше сигнали срещу НПО-то на Иво Калушев  след подписването на меморандума

Владислав Панев: Имаше сигнали срещу НПО-то на Иво Калушев след подписването на меморандума

Иво Калушев