Производителят на F-16 “Локхийд Мартин Глобъл” ще обучи български компании, инженери и IT специалисти да ремонтират части за изтребители. А нашите фирми ще могат да поддържат и поправят не само тези, които ще получи България, но и чужди.
“Локхийд Мартин Глобъл” вече е анализирала 100 наши компании.
Това обяви пред комисията по отбрана на Народното събрание министърът на икономиката Емил Караниколов по време на обсъждането на споразумение относно приемането на програма за индустриално сътрудничество с производителя “Локхийд”.
България ще може да следи техническото състояние на всички изтребители от този вид по света, за да кандидатства в обществени поръчки за ремонт.
“Това ни дава капацитет, който иначе няма откъде да вземем. Най-скъпото нещо в света е ноухауто. Моята мечта е след години България да може да прави и самолети”, амбициран е Караниколов. Всички тези умения българите ще придобият за сметка на “Локхийд” още преди пристигането на първите изтребители през 2023 г., увери министърът.
Освен че ще осигури обучения, включително с тренажор, производителят ще инвестира и в българското производство на дронове и безпилотни самолети. Двете страни ще могат да допълват програмата за индустриално сътрудничество.
С 13 гласа “за” и 7 “против” комисията одобри програмата. Вчера тя одобри и договорите със САЩ.
"Локхийд Мартин Глобъл" вече е анализирала 100 наши компании
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг