18 Декември, 2025

България, Унгария, Полша и Румъния искат мито върху вноса на украинско зърно

България, Унгария, Полша и Румъния искат мито върху вноса на украинско зърно

Снимката е илюстративна

Изпратено е писмо до ЕК

"Източните държави от Европейския съюз настояват ЕС да наложи вносни мита върху украинското зърно, като се позовават на нелоялна конкуренция", съобщи унгарското министерство на земеделието.

Министрите на земеделието на България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия са изпратили писмо до ЕК с искане за мерки, в което посочват, че по-евтините селскостопански продукти от Украйна са в ущърб на техните експортни пазари, съобщи "Гардиън".

"Брюксел трябва да въведе мерки, които да защитят пазарите на държавите-членки, граничещи с Украйна, като същевременно им помогнат да използват пълния си експортен потенциал", се казва в писмото, подписано от министрите.

Една от тези мерки би могла да бъде въвеждането на вносни мита за най-чувствителните селскостопански продукти.

"По-големият размер на украинските стопанства прави износа на зърно от страната по-евтин и това изтласква фермерите от ЕС от традиционните им експортни пазари", заявиха министрите.

"Земеделските производители в България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия понесоха значителни щети, откакто ЕС преустанови квотите за внос и митата за зърно от Украйна през миналата година", се казва още в писмото.

Според публикацията, министрите са поискали Европейската комисия да проучи в доклад дали насоките за производство на Украйна са в съответствие с изискванията на ЕС.

Позицията е адресирана до комисаря на ЕС по въпросите на търговията Валдис Домбровскис и комисаря по земеделието Януш Войчеховски.

България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия се превърнаха в алтернативни транзитни маршрути за украинското зърно, за да компенсират по-бавния износ през украинските черноморски пристанища след руската инвазия през 2022 г.

Полша, Словакия и Унгария обявиха ограничения върху вноса на украинско зърно през септември миналата година, след като Европейската комисия реши да не удължава забраната за внос в петте съседни на Украйна държави от ЕС. И трите забрани се отнасят само за вътрешния внос и не засягат транзита до следващите пазари.

В отговор Украйна подаде жалба в Световната търговска организация срещу трите държави. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Фон дер Лайен: Заседанието на ЕС няма да приключи без решение за финансирането на Украйна

Фон дер Лайен: Заседанието на ЕС няма да приключи без решение за финансирането на Украйна

Белгия е под голям натиск от Русия, от европейски страни и от САЩ.

AI обърка кларинет с пистолет, вдигна на крак училище в щата Флорида

AI обърка кларинет с пистолет, вдигна на крак училище в щата Флорида

Ученик е вървял по коридора, „държейки музикален инструмент по начин, който е бил интерпретиран като оръжие“, което е активирало протокола за сигурност. 

Руски граничари са влезли незаконно на територията на Естония

Руски граничари са влезли незаконно на територията на Естония

Естонското министерство на отбраната публикува видеозапис, записван от камера за наблюдение, който е документирал станалото.