7 Февруари, 2026

България запазва досегашното си участие в Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа

България запазва досегашното си участие в Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа

ММСЮИЕ са създадени през 1998 г. и включват Албания, България, Гърция, Италия, Македония, Румъния и Турция

Правителството одобри днес проекта на Шестия допълнителен протокол към Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа (ММСЮИЕ) и упълномощи министърът на отбраната да го подпише при условие на последваща ратификация.
 
Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа са създадени през 1998 г. на базата на Споразумение, подписано от министрите на отбраната на Албания, България, Гърция, Италия, Македония, Румъния и Турция. То е ратифицирано със закон, приет от 38-то Народно събрание на Република България на 13 май 1999 г. През годините промените в глобален и регионален мащаб промениха условията за функциониране на ММСЮИЕ, което наложи изменения и в правно-нормативната уредба на многонационалната инициатива. За времето от създаването на ММСЮИЕ до сега са договорени и подписани пет допълнителни протокола към Споразумението.
 
Шестият допълнителен протокол към Споразумението за Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа отразява необходимите изменения в досегашното Споразумение за тяхното създаване и петте допълнителни протокола към него, предизвикани от оттеглянето на Италия.
 
България запазва досегашното си участие в ММСЮИЕ. Тази инициатива, в която освен нашата държава участват Албания, Гърция, Македония, Румъния и Турция, има съществен принос за подобряването на взаимоотношенията между страните, за тяхната интеграция в евроатлантическите структури и за повишаването на регионалната сигурност и стабилност в Югоизточна Европа.
Сподели:

Коментари (0)

Държавният чиновник Иво Христов продължава да бълва политическа пропаганда

Държавният чиновник Иво Христов продължава да бълва политическа пропаганда

Само техническото време пречи партията на Румен Радев да бъде регистрирана преди изборите, коалирането на политическата класа срещу него го прави единствена алтернатива

 Цветлин Йовчев: Мистерията „Петрохан“ поставя въпроса къде се е счупила държавата 

Цветлин Йовчев: Мистерията „Петрохан“ поставя въпроса къде се е счупила държавата 

Не приемам хипотезата за престъпление срещу републиката, но е странно, че първа ДАНС е била на мястото, на което се открити трите трупа

Крум Зарков: Имам очаквания да съм следващият председател на БСП

Крум Зарков: Имам очаквания да съм следващият председател на БСП

С Румен Радев поддържам отношения на взаимно уважение, но не бих водил диалог с него, изтъкна още кандидатът за лидер на социалистите