5 Декември, 2025

Българка с пет деца е блокирана в Турция

Българка с пет деца е блокирана в Турция

Четвърти ден наша сънародничка с пет деца живее в класна стая в град Кайсери. Къщата им е напукана от земетресението и е опасна за обитаване, съобщава NOVA.

Благовеста иска да се прибере в България, но не може да предприеме пътуването към родината, защото едно от децата ѝ няма български паспорт.

„Живея тук от година. Завари ни вкъщи. Първото беше в 04:15 ч. След това бяхме навън. Прибрахме се на обяд, мислехме, че всичко е отминало. Тогава удари второто земетресение. Паднаха лампи, напукаха се стени. Сега сме в едно училище”, разказа Благовеста.

„Днес мои приятели ми пуснаха пари, купихме одеяла, възглавници. Излязохме много бързо от вкъщи и нямахме и тях”, разказва още Благовеста.

„Купих готови храни, пакетирани, за децата. Магазините са затворени, не знаем какво ще се случи. Има по-срутени места от тук и всички екипи са там. Няма кой да дойде и да ни каже дали можем да се приберем, или не”, заяви Благовеста. „Едното ми детенце няма паспорт. Има и много разрушения по пътищата. Не знам как стоят нещата с пътуването, дали може да се пътува. Единствено имам нужда от паспорт за детето ми, за да се приберем”, заяви Благовеста.

Жената разказа, че съпругът й е международен шофьор, в момента е на дълго пътуване. И дори ако има възможност сега да се върне, ще му бъде нужна седмица.

Благолеста има близки в България, има и жилище тук. Но проблемът е дали ще има възможност да излезе от Турция при тази изключително тежка ситуация, в която се намира страната след опустошителните земетресения.

Сподели:

Коментари (0)

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Инициативата има за цел да възпита младите хора към уважение и толерантност към хората в неравностойно положение, да бъдат приемани със своите различия и възможност да са полезни за обществото

Лаура Кьовеши откри новия офис на Европрокуратурата в София в отсъствието на Сарафов

Лаура Кьовеши откри новия офис на Европрокуратурата в София в отсъствието на Сарафов

Той се намира на столичния булевард "Александър Стамболийски"