21 Декември, 2025

Организатор на избирателните секции в Германия: Не бяхме поканени от президента, разочаровани сме от датата

Организатор на избирателните секции в Германия: Не бяхме поканени от президента, разочаровани сме от датата

Антоанета Тончева е съучредител на Българското дружество и неделно училище в Регенсбург

"Датата 4-ти април е изненадваща и съм разочарована, особено след срещата на президента с представители на българските общности от чужбина", каза пред bnr Антоанета Тончева, която живее в Германия и е организатор на избирателните секции за гласуване на българите там на няколко поредни вота. Тя е доктор по генетика и ръководител на научна лаборатория, съучредител е на Българското дружество и неделно училище в Регенсбург.

Тончева посочи, че тя и някои нейни приятели, с които участват в "борбата" за български избирателни секции в Германия от 2014-а година насам, не са били поканени на тази среща.

По думите ѝ режимът за разкриване на избирателни секции в Германия за чуждестранни избори е разрешителен и се изискват минимум 60 заявления, за да се отвори секция на дадено място. Изисква се и минимум 60 дни по-рано от българското външно министерство да поиска разрешение от германските власти и да посочи адреса на евентуалното място за секция:

"В условия на пандемия, това ми се струва особено трудна задача. ... Локдаунът в Германия е свързан и с ограничение да се пътува до съседни населени места".

Антоанета Тончева подчерта, че по-късна дата на изборите би дала възможност за повече организационни дейности, а и да може повече хора да бъдат ваксинирани дотогава:

"В средата или в края на май резултатите от ваксинирането биха били видими и в повечето държави може да се очаква да бъдат разхлабени мерките".

Сподели:

Коментари (0)

Откриха 11-годишно бургазлийче, обявено от дни за общодържавно издирване

Откриха 11-годишно бургазлийче, обявено от дни за общодържавно издирване

Ангажираните полицейски служители осъществили множество оперативно-издирвателни действия, но днес случаен гражданин, разпознал малолетния по снимки във Фейсбук групите и алармирал Първо Районно управление в града

От АПИ отрекоха твърдение на бивш вицепремиер, че са купували 50-метрова яхта

От АПИ отрекоха твърдение на бивш вицепремиер, че са купували 50-метрова яхта

Бившия служебен вицепремиер и министър на вътрешните работи, назначен от Румен Радев, Иван Демерджиев заяви, че държавно учреждение си е купило 50-метрова яхта

 От „Възраждане“ искат оставки в АЕЦ „Козлодуй“ след извънредното спиране на 6-и блок

От „Възраждане“ искат оставки в АЕЦ „Козлодуй“ след извънредното спиране на 6-и блок

Според Йордан Тодоров подобна поредица от две аварийни спирания непосредствено след планов ремонт е безпрецедентна за най-голямото и най-печелившо държавно енергийно дружество