20 Декември, 2025

В сянката на несъгласието: Българо-македонската историческа комисия се събира отново в Скопие

В сянката на несъгласието: Българо-македонската историческа комисия се събира отново в Скопие

снимка: архив

Заместник-председателят на българската част от комисията, доц. Наум Кайчев заяви, че няма особени очаквания за пробив в разговорите, като посочи, че тя е на "предела на възможностите си" поради „липсата на конструктивен диалог и последователност от страна на Скопие“

Днес в Скопие се провежда ново заседание на Съвместната комисия по исторически и образователни въпроси между България и Република Северна Македония (РСМ). Комисията е създадена в рамките на Договора за добросъседство, приятелство и сътрудничество, подписан на 1 август 2017 г., и има за цел да насърчава съвместното историческо разбирателство и да премахне спорни интерпретации в учебниците.

На днешната среща се очаква да продължат дебатите по съдържанието на учебниците в РСМ, които според българската страна все още съдържат антибългарски внушения и изкривени факти за общото минало. Основна тема ще бъде и тълкуването на събития и личности от средновековната история, където двете страни често имат противоречиви позиции.

Възможно е да бъде поставен отново въпросът за съвместното честване на юбилейни годишнини, свързани с исторически фигури като Никола Карев и Марко Цепенков – предложение, което беше отхвърлено от македонската страна на последната среща през април в София.

Заместник-председателят на българската част от комисията доц. Наум Кайчев заяви пред БГНЕС, че няма особени очаквания за пробив в разговорите, като посочи „липсата на конструктивен диалог и последователност от страна на Скопие“. По думите му комисията е „на предела на възможностите си“, ако няма политическа воля за истински напредък.

Работата на Комисията е особено важна в контекста на преговорния процес на РСМ с ЕС, при който България настоява за изпълнение на договореностите, свързани с историята, езика на омразата и правата на българското малцинство.

Сподели:

Коментари (0)

Руското посолство: Двама руснаци са арестувани на летище София

Руското посолство: Двама руснаци са арестувани на летище София

Към момента няма официална информация относно основанията, на които САЩ са поискали екстрадицията на двамата руски граждани.

Протест пред bTV подкрепи журналистите Мария Цънцарова и Златомир Йочев

Протест пред bTV подкрепи журналистите Мария Цънцарова и Златомир Йочев

„bTV води диалог с Мария Цънцарова и обсъжда възможности за развитие на програмното съдържание с нейно активно участие през новата година", съобщават от телевизията със странното уточнение, че това е стандартна практика.

Олеся Илашчук: Оценката на ситуацията, свързана със задържането на моя син, трябва да се базира на официални данни

Олеся Илашчук: Оценката на ситуацията, свързана със задържането на моя син, трябва да се базира на официални данни

Тя уточни, че синът ѝ е пълнолетен, напълно дееспособен гражданин на Украйна и спрямо него се прилагат всички процесуални действия, предвидени от законодателството на Украйна и Европейския съюз.