31 Януари, 2026

Българска делегация начело с Даниел Митов проведе срещи в централата на ФБР

Българска делегация начело с Даниел Митов проведе срещи в централата на ФБР

Снимка: Фейсбук - ГДБОП

Отделено е специално внимание на предизвикателства пред евроатлантическата система за сигурност, идващи от променената геополитическа ситуация и заплахите от навлизането на новите технологии

Водената от министъра на вътрешните работи Даниел Митов делегация, която е на визита в САЩ, е посетила централата на ФБР, където българските представители са провели разговори с американските си колеги.

В съобщение на официалната Facebook страница на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ се посочва, че делегацията ни е била приета от заместник-директора на Федералното бюро за разследване Даниел Бонджино.

По време на срещата е отделено специално внимание на предизвикателства пред евроатлантическата система за сигурност, идващи от променената геополитическа ситуация и заплахите от навлизането на новите технологии.

Сред темите, обсъдени при разговорите са киберсигурността, борбата срещу разпространението на наркотици и прекурсори, както и провеждането на съвместни обучения и тренировъчни инициативи между български и американски полицейски служители и обмяната на опит за по-ефективно противодействие на престъпността, тероризма и хибридните заплахи.

След срещата с Даниел Бонджино министър Митов и българската делегация са провели и работни срещи с ръководителите и експертите от отделите на ФБР за криминални разследвания и борба с тероризма.
В състава на делегацията ни е включен директорът на ГДБОП главен комисар Боян Раев.

Сред основните теми в дискусиите са били и организираните престъпни групи от Балканите, които действат на територията на Съединените щати, както и новите терористични заплахи.

Българската делегация се е запознала с рисковете, които поставят пред малолетните и непълнолетните т. нар. "764 терористични групи" - децентрализирана екстремистка транснационална мрежа за сексуално изнудване, насилие над животни и подтикване към самонараняване или самоубийства. Главен комисар Раев посочил пред експертите на ФБР, че ГДБОП също е работила за противодействието на подобни престъпления.

 

Сподели:

Коментари (0)

В САЩ продължава публикуването на досието Епстийн - още 3 милиона страници

В САЩ продължава публикуването на досието Епстийн - още 3 милиона страници

Броят на документите, подлежащи на преглед, е нараснал до около шест милиона.

Радев за дължимия милион на ден по сделката с  "Боташ": А, вие на това казвате загуби!

Радев за дължимия милион на ден по сделката с "Боташ": А, вие на това казвате загуби!

Според него договорът с „Боташ“ гарантира „топлината за всеки български дом“ и работата на българската индустрия. 

Радев: Реалността казва, че Крим е руски, а Европа не оцени обстоятелствата

Радев: Реалността казва, че Крим е руски, а Европа не оцени обстоятелствата

По думите му, войната е не толкова предизвикателство към отбранителните ни способности, а към способностите ни да „оценяваме реалистично“ обстоятелствата.