15 Януари, 2026

Българските туристи избират родните дестинации пред чужбина

Българските туристи избират родните дестинации пред чужбина

илюстративна снимка: архив

Достъпност, сигурност и преживяване са трите основни фактора, които определят българския туризъм, очакват се подобрения по отношение на инфраструктурата, качеството на обслужване и чистотата на околната среда

По повод Световния ден на туризма Министерството на туризма представи съвместно със социологическа агенция „Тренд“ национално представително проучване за нагласите на българите към туризма и почивките в страната, реализирано по поръчка на Министерството на туризма. Данните показват, че България остава предпочитаната дестинация за нашите сънародници – 51% от анкетираните заявяват, че избират почивка у нас, докато едва 10% насочват интереса си към чужбина.

„България е водещият избор на българските туристи и това е най-голямото признание за нашите усилия. Достъпност, сигурност и преживяване са трите основни фактора, които определят българския туризъм. Задължение на държавата е да създава политики, които да насърчават развитието на сектора и да гарантират качествен продукт. Тези резултати са ясен знак, че вървим в правилната посока, но и отговорност да работим още по-усърдно. В Световния ден на туризма трябва да си припомним, че туризмът е повече от икономика – той е култура, идентичност и възможност да покажем България на света“, заяви министърът на туризма Мирослав Боршош.

През последната година най-голям дял от пътувалите са направили едно или две пътувания с туристическа цел, а 83% заявяват, че планират пътувания в България през следващите шест месеца. Сред основните причини за този избор се открояват по-ниските разходи спрямо пътуване в чужбина, кратките разстояния и по-лесната организация, познатият език и култура, както и природните дадености на страната. Изследването потвърждава положителните нагласи към развитието на туристическия продукт – 67% от анкетираните смятат, че той се подобрява през последните пет години. 

Морските дестинации продължават да са най-популярни, но расте и интересът към планинския, СПА и културно-историческия туризъм. Сред сферите, в които туристите очакват подобрения, са инфраструктурата, качеството на обслужването и чистотата на обектите и околната среда./ БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Испания счупи рекорд с 96,5 млн. туристи от чужбина за 2025 г.

Испания счупи рекорд с 96,5 млн. туристи от чужбина за 2025 г.

По думите на изпълнителния директор и временен председател на Световния съвет по пътувания и туризъм Глория Гевара, ако туризмът беше държава, той би бил третата по големина икономика в света

След дълго чакане откриват официално ски сезона на "Витошко лале"

След дълго чакане откриват официално ски сезона на "Витошко лале"

В ски зона Алеко вече работят писти Меча поляна, Учебна и Синя 5 (Помагалски), както и обслужващите ги съоръжения, посочва оператора "Витоша ски"

Лоши новини за любителите на зимни спортове

Лоши новини за любителите на зимни спортове

От Планинската спасителна служба (ПСС) алармират, че метеорологичните условия в планините не са добри - вали мокър сняг, има облаци и мъгли, духа силен вятър