19 Април, 2026

Българският еврокомисар Мария Габриел се срещна с Бил Гейтс

Българският еврокомисар Мария Габриел се срещна с Бил Гейтс

Двамата обсъдиха научноизследователската и развойна дейност за глобално здраве и чиста енергия

Комисарят за цифровата икономика и общество Мария Габриел се срещна със съоснователя на „Майкрософт“ Бил Гейтс. Двамата обсъдиха как може да се задълбочи сътрудничеството по общи приоритети за научноизследователска и развойна дейност за глобално здраве и чиста енергия.

Специален фокус те поставиха на съвместното финансиране за клинични изпитвания на лекарствени продукти за справяне с инфекциозните заболявания, засягащи предимно Африка на юг от Сахара. Стана ясно, че е нужна гъвкавост при финансирането на стратегически изследвания за болести, свързани с бедността. Комисар Габриел отбеляза, че Европейската комисия вижда това партньорство в контекст на Глобалното здравно партньорство с държавите-членки и африканските страни и може да бъде в рамките на бъдещата програма Хоризонт Европа. Двамата разискваха и важността на бюджета за изследвания и иновации, които са от съществено значение за изпълнението на „зелената сделка“, както и възможностите, предоставяни от това партньорство. Фондацията на Бил Гейтс възнамерява да увеличи своята част от бюджета с 20 милиарда щатски долара на година.

„Нужно е да развием по-тясно сътрудничество между множество участници на инвестиционния фронт, за да се превърнат политическите приоритети в инвестиционни стратегии. Това е от съществено значение, за да имаме пробивни иновации в полза на компаниите,  гражданите ни и за отговор на предизвикателствата на климата и енергията“, заяви българският еврокомисар Мария Габриел.
Сподели:

Коментари (0)

Борисов: ГЕРБ няма да влиза в коалиции, вече направихе компромисите си със "сглобките"

Борисов: ГЕРБ няма да влиза в коалиции, вече направихе компромисите си със "сглобките"

Според лидера на ГЕРБ, шансът за съставяне на правителство след тези избори е много малък, защото партията му няма да участва в коалиции

99,5% от машините за гласуване работят безотказно, казаха от МЕУ

99,5% от машините за гласуване работят безотказно, казаха от МЕУ

Почти идентично е поведението на машините от началото на днешния изборен ден с това на предишните парламентарни избори през октомври 2024 г., твърдят от Министерството на електронното управление

Николай Нанков: Гласувах за нормалност, стабилност и отговорно управление

Николай Нанков: Гласувах за нормалност, стабилност и отговорно управление

Гласувах с хартия, защото съм европеец