7 Юли, 2026

Българският посланик във Франция връчи протестна нота във френското МВнР

Българският посланик във Франция връчи протестна нота във френското МВнР

Поводът е провокативно изказване на президента Макрон в сп. "Вальор актюел"

Българският посланик във Франция връчи протестна нота във френското Министерство на външните работи, съобщиха за БНР от МВнР.

Причината е коментарът на френския президент Еманюел Макрон пред консервативното списание "Вальор актюел", че предпочита "хора от Гвинея или от Кот Д'Ивоар, които идват легално и работят, отколкото българи или украинци с техните нелегални канали".

Посланикът на Франция у нас Н.Пр. Флоранс Робин е била извикана днес в Министерството на външните работи и е разговаряла със заместник-министър Петко Дойков.

Посланикът е заявила, че думите на президента Макрон са били извадени от контекста.

Министърът на външните работи Екатерина Захариева каза в събота:

"Чух се сутринта с нашия посланик в Париж с указания още в понеделник да връчи протестна нота и да изиска информация официална какви точно български организирани каналджийски групи имат предвид и ако имат такава информация, да бъдат добри да я представят по официалния ред, за да може нашето Министерство на вътрешните работи да работи заедно с тяхното и сме извикали и френския посланик тук в понеделник също да изразим възмущение от това изказване".

Премиерът Бойко Борисов съобщи, че е разговарял по телефона с Еманюел Макрон. Според българския министър-председател, френският президент е бил разбран погрешно:

"Това, което ми е казал конкретно е, че не е разбран правилно, защото цялото му уважение към българския народ го е изразявал и във Варна, като беше при мен. Има външна министърка - г-жа Захариева, която ще връчи нота и ще действа така, като всички правила изискват".

Сподели:
 Какво обеща Радев на Турция, за да замрази Ердоган за 15 месеца договора с „Боташ“.

Какво обеща Радев на Турция, за да замрази Ердоган за 15 месеца договора с „Боташ“.

От подписването му през 2023 г. до днес натрупаната сметка за страната вече надхвърля 1 млрд. лв.

Радев склони Ердоган:  "Чудесният"  договор с „Боташ“ е замразен за 15 месеца

Радев склони Ердоган: "Чудесният" договор с „Боташ“ е замразен за 15 месеца

По време на разговора бе отчетена позитивната тенденция на нарастване на двустранния стокообмен, който се равнява на 9 млрд. евро

Ивайло Мирчев: Българските служби нямали информация за връзки на патриарх Кирил с КГБ! Ето документите, г-н министър

Ивайло Мирчев: Българските служби нямали информация за връзки на патриарх Кирил с КГБ! Ето документите, г-н министър

Те показват, че дейността на Кирил Виборгски в Световния съвет на църквите е била част от оперативна линия, изпълнявана съвместно с Управление 05 на КГБ.

Коментари (0)