21 Май, 2026

Банката за развитие мина под контрола на министъра на икономиката

Банката за развитие мина под контрола на министъра на икономиката

Емил Караниколов

Досега правомощията бяха на финансовия министър

Министърът на икономиката занапред ще упражнява правата на държавата в капитала на Българската банка за развитие. Това реши парламентът с приетите на първо и на второ четене промени в Закона за Българската банка за развитие, съобщи БТА.

Досега правомощията бяха на министъра на финансите.

Мотивът на вносителя - Министерския съвет, е, че сред основните цели на банката са подобряване, стимулиране и развитие на общия икономически, експортен и технологичен потенциал на малките и средните предприятия чрез улесняване на достъпа им до финансиране и привличане на средносрочни и дългосрочни местни и чуждестранни ресурси.

Подобен опит беше направен и при предишното правителство на ГЕРБ, но проектът не бе приет на второ четене от депутатите.

В няколко свои публикации "Капитал" посочва, че банката се използва от силните на деня за кредитиране на големи, понякога и губещи предприятия, близки до политици, като например Делян Пеевски и Георги Гергов. При многото търговски банки и падналите лихви кредити за проекти се намират, затова съществуването на държавната банка съвсем се обезсмисля, посочва още изданието.
Сподели:

Коментари (0)

ЕП и Съветът на ЕС се споразумяха за прилагане на търговското споразумение със САЩ

ЕП и Съветът на ЕС се споразумяха за прилагане на търговското споразумение със САЩ

Тръмп заплаши ЕС с налагане на нови мита, ако ратификацията на това споразумение не се осъществи преди 4 юли

Инвестициите на Фонд „Три морета“ с над 2,6 млрд. евро икономически ефект за България 

Инвестициите на Фонд „Три морета“ с над 2,6 млрд. евро икономически ефект за България 

България е сред най-големите бенефициенти на инициативата с над 4 000 подкрепени работни места и мащабни инвестиции в пристанищна и енергийна инфраструктура

Проданов за мерките на кабинета: Това е само началото

Проданов за мерките на кабинета: Това е само началото

България трябва да покаже фискална дисциплина в първата си година в еврозоната и изпълнението на Маастрихтските критерии, подчерта още депутатът от "Прогресивна България"