По време на среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че силното НАТО е „от съществено значение за Америка“. Той добави, че през последните няколко години Алианса е изправен пред нови предизвикателства, а именно, Русия, която не действа по начин, който е в съответствие с това, което в НАТО са се надявали, както и Китай, пише европейската редакция на Politico.
Байдън изтъкна, че „НАТО е изключително важно за интересите на САЩ само по себе си“ и че член 5, клаузата за взаимна защита на Алианса, е „свещено задължение“, добавяйки, че „просто искам цяла Европа да знае, че САЩ е там“.
Американският президент отбеляза, че страните харчат повече за отбрана, като 10 държави са изпълнили целта от 2 процента от БВП на Алианса, а „другите са на път“.
Джо Байдън
Той изтъква, че силен Алианс от съществено значение за Америка
Фактор

Коментари (0)