11 Април, 2026

Байдън: Хамас нападна Израел, за да провали затоплянето на връзките му със Саудитска Арабия

Байдън: Хамас нападна Израел, за да провали затоплянето на връзките му със Саудитска Арабия

Джо Байдън

Кралството досега не е признало Израел

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че според него една от целите на бруталната атака на "Хамас" срещу Израел преди две седмици е била да осуети сближаването на страната със Саудитска Арабия.

"Една от причините, поради които действаха така, беше, защото знаеха, че ще седна на масата със саудитците", заяви той пред гости на предизборна среща за набиране на средства. "Саудитците искаха да признаят Израел... да обединят Близкия изток", каза Джо Байдън, цитиран от АФП.

Набраната инерция за постигане на забележително споразумение с посредничеството на САЩ за нормализиране на отношенията между Израел и Саудитска Арабия - пазител на двете най-свещени места в исляма - беше пропиляна от нападението на терористи от "Хамас" срещу Израел на 7 октомври.

Фактическият владетел на Саудитска Арабия, престолонаследникът принц Мохамед бин Салман, по-рано констатира напредък с Израел, но също така настояваше за движение по палестинската кауза.

Кралството от Персийския залив досега не е признало Израел и не се е присъединило към Аврамовите споразумения от 2020 г., постигнати с посредничеството на Съединените щати - въз основа на това споразумение съседните Бахрейн и Обединените арабски емирства, както и Мароко, установиха дипломатически отношения с Израел. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Два американски правителствени самолета се приземи в Исламабад за преговорите с Иран

Два американски правителствени самолета се приземи в Исламабад за преговорите с Иран

Делегацията на САЩ се оглавява от вицепрезидента Джей Ди Ванс и включва специалния пратеник на президента Доналд Тръмп - Стив Уиткоф - и зетя на Тръмп Джаред Къшнър.

Танкерни компании към членовете си: На плащайте на Иран за преминаване през Ормузкия проток

Танкерни компании към членовете си: На плащайте на Иран за преминаване през Ормузкия проток

Ислямската революционна гвардия (IRGC), част от иранските въоръжени сили, контролира голяма част от икономическата дейност на страната, но е обявена за терористична организация от САЩ и ЕС.

Мерц звучи като Бекенбауер: Ще видим

Мерц звучи като Бекенбауер: Ще видим

Той остана непреклонен: „Това се случва много бързо и искрено намирам част от критиките за забавлението към мен за леко смешни“